معافیت مالیاتی تولیدکنندگان صنایع دستی به قوت خود باقی ماند

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۰
معافیت مالیاتی تولیدکنندگان صنایع دستی به قوت خود باقی ماند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور از ادامه روند معافیت از مالیات، برای تولیدکنندگان صنایع دستی خبر داد.

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، با اشاره به ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم، اعلام کرد که درآمد کارگاه‌های فرش دستباف و صنایع‌دستی و شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های تولیدی مربوط، از پرداخت مالیات معاف هستند. وی در این رابطه یادآور شد:

در شهریور سال گذشته پیش‌نویس لایحه اصلاح معافیت‌های مالیاتی مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی تهیه و به کمیسیون اقتصادی هیئت دولت ارسال شد تا ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم حذف شود؛ به همین منظور، برای حذف نشدن آن با نمایندگان مجلس شورای اسلامی رایزنی‌هایی انجام دادیم. همچنین با وزیر اقتصاد و امور دارایی و معاون اول رئیس‌جمهوری در این زمینه مکاتبه کردیم. معاون صنایع‌دستی در جلسه‌ای که با معاون حقوقی و معاون اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، مراتب اعتراض خود را نسبت به حذف ماده ۱۴۲ اعلام کرد و قرار شد در پیش‌نویس موردنظر، معافیت ماده ۱۴۲ به‌قوت خود باقی بماند، به همین منظور سازمان امور مالیاتی متن پیش‌نویس لایحه خود را برای اشخاص حقیقی تا سقف دو میلیارد ریال درآمد سالانه اصلاح کند.

مونسان ضمن تاکید بر توجه به صنایع دستی کشور و رفع مشکلات هنرمندان و صنعتگران در دوران شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد:

پس از برگزاری نشست‌های متعدد کارشناسی و با تلاش‌های مستمر و پیگیری‌های جدی معاونت صنایع‌دستی، صبح امروز در جلسه کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مصوب شد تا معافیت ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم به قوت خود باقی بماند، این موضوع از مطالبات اصلی و دغدغه‌های جدی ذی‌نفعان حوزه صنایع‌دستی کشور بوده و پرداختن به آن از اولویت‌های وزارت‌خانه است.

به این ترتیب، کسب‌وکارهای حوزه صنایع دستی همچنان از پرداخت مالیات معاف هستند. افراد حقیقی شاغل در این حوزه نیز تا سقف ۲۰۰ ملیون تومان درآمد سالیانه، شامل این معافیت خواهند بود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه