‌شرایط برای فعالان حوزه گردشگری در دوران شیوع کرونا تسهیل می‌‌شود

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند جمعه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۱
 ‌شرایط برای فعالان حوزه گردشگری در دوران شیوع کرونا تسهیل می‌‌شود

معاون گردشگری کشور بخش‌نامه‌ای را در خصوص موارد تسهیل‌کننده مرتبط با تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی، به مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها ابلاغ کرد.

ولی تیموری، معاون گردشگری کشور، با توجه به ایام شیوع ویروس کرونا و طی بخش‌نامه‌ای که به مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۳۱ استان‌ کشور ابلاغ کرد، آنان را به اجرای موارد تسهیل‌کننده در ارتباط با فعالیت تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی فراخواند. بخشنامه صادر شده با توجه به شرایط کنونی و به صورت موقت ابلاغ شده است؛ بنابراین پس از انقضای آن، رعایت تمام ضوابط و مقررات کما فی‌سابق بر اساس قوانین و مقررات خواهد بود. در متن این بخش‌نامه آمده است:

با استناد به ماده ۷ قانون توسعه ایرانگردی و جهان‌گردی و در راستای وظایف و تکالیف حاکمیتی در حوزه گردشگری، با عنایت به شیوع بیماری کرونا و بروز مسائل و مشکلات ناشی از کاهش و توقف برنامه‌های سفر و به تبع آن وضعیت اقتصادی و معیشتی فعالان و تأسیسات گردشگری کشور و در راستای ضرورت حمایت از کسب‌وکارهای حوزه گردشگری تا عادی شدن شرایط اجتماعی و سلامت عمومی جامعه، موارد تسهیل‌کننده‌ای صرفاً در خصوص دارندگان مجوز از این وزارتخانه، به مدت یک سال برای اجرا ابلاغ می‌شود.

موارد ابلاغ‌شده در این خصوص، به شرح زیر است:

۱. با درخواست مرخصی یا تعطیلی موقت تأسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری موافقت می‌شود.

۲. در خصوص مکان فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز، ضمن تعدیل شرط متراژ و کاربری، فعالیت دفاتر در مکان‌هایی با موقعیت اداری و در صورت تأیید اداره‌کل استان بلامانع است.

۳. در خصوص موضوع تضمین حسن انجام کار در صورت تقاضای اخذ کل مبلغ تضمین حسن انجام کار به صورت سفته بلامانع است.

۵. در خصوص متقاضیان اخذ گواهی‌نامه حرفه‌ای گردشگری سلامت ارائه معرفی‌نامه از سوی بیمارستان‌های دارای واحد IPD به جای قرار داد و توافق‌نامه مورد قبول است.

۶. تمدید گواهی‌نامه کیفیت آن دسته از تأسیسات گردشگری که قبلاً موفق به اخذ گواهی‌نامه مربوطه شده‌اند با هماهنگی اداره‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری و صرفاً برای یک دوره بلامانع است.

۷. تمدید پروانه بهره‌برداری آن دسته از تأسیسات گردشگری مشمول طرح تطبیق فاقد گواهی‌نامه کیفیت خدمات، با اعتباری یک‌ساله و پس از اخذ تعهدنامه کتبی مبنی بر اقدام برای قرارداد ارزیابی امکان‌پذیر است.

۸. نرخ‌نامه تأسیسات گردشگری از سوی تشکل‌های حرفه‌ای صنعت گردشگری تهیه و پس از تائید اداره‌کل استان از سوی تشکل‌های مربوط ابلاغ شود.

 

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه