سگ های ردیاب برای غربالگری مبتلایان به کرونا به فرودگاه دبی اعزام شدند

زینب موحدی
زینب موحدی یکشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
سگ های ردیاب برای غربالگری مبتلایان به کرونا به فرودگاه دبی اعزام شدند

مسئولان بهداشتی فرودگاه‌های دبی برای غربالگری مبتلایان به کروناویروس و حفظ سلامت مسافران خود دست به دامان سگ‌های آموزش دیده شدند.

سگ‌های آموزش دیده ویژه‌ای که مبتلایان به کروناویروس را از طریق بو کشیدن شناسایی می‌کنند، در فرودگاه‌های دبی مستقر شدند. تمامی مسافرانی که از طریق راه‌های هوایی وارد امارات متحده عربی می‌شوند، باید برگه آزمایش منفی کووید ۱۹ همراه داشته باشند. این آزمایش الزاما نباید دیرتر از ۹۶ ساعت پیش از سفرشان به امارات انجام شده باشد؛ اما مسافرانی که از کشورهای پرخطر می‌آیند و همچنین، مسافرانی که دارای نشانه‌هایی از ابتلا به این ویروس هستند، معمولا در فرودگاه نیز مورد غربالگری ثانویه قرار خواهند گرفت. برای این منظور، مسئولان فرودگاه بین‌المللی دبی و فروگاه ورلد سنترال دبی دست به دامان سگ های ردیاب پلیس شدند. طبق گفته وزارت کشور دبی، این سگ‌ها قادر هستند تا ۹۲ درصد ویروس کرونا را به‌درستی در بدن انسان شناسایی کنند.

مسئولان بهداشتی دبی، این فرایند غیرتهاجمی را برای اطمینان یافتن از نمونه‌گیری از مسافران به اجرا درآورده‌اند. نمونه‌های به دست آمده از عرق مسافران در این عملیات در ظرف‌های مخصوص با دهانه‌ای قیفی‌شکل نگهداری می‌شوند تا در فاصله‌ای امن و مناسب، توسط سگ‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. به این ترتیب، هیچ تماس مستقیمی بین سگ‌ها و نمونه‌ها یا مسافران اتفاق نخواهد افتاد. اگر نتیجه بررسی‌های انجام شده توسط سگ پلیس مثبت باشد، تست PCR از مسافر موردنظر گرفته خواهد شد.

سگ سیاه در حال بو کردن نمونه های ویروس کرونا

سگ‌های در حال آموزش مشغول بو کشیدن نمونه‌ها در آزمایشگاهی در میلتون کینس

در ماه‌های اخیر آزمایش‌های زیادی در سراسر اروپا برای سنجش توانایی سگ‌های ردیاب برای تشخیص کووید ۱۹ انجام شده است. موسسه خیریه «مدیکال دیتکشن داگز» (Medical Detection Dogs) به‌همراه دانشگاه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن (London School of Hygiene and Tropical Medicine) مشغول بررسی این مسئله است که آیا می‌توانند سگ‌های خود را که برای تشخیص مالاریا، سرطان، پارکینسون و عفونت‌های باکتریایی از طریق حس بویایی آموزش دیده‌اند، دوباره برای تشخصی سریع و غیرتهاجمی ویروس کرونا مورد آموزش قرار بدهند.

ماه گذشته، پژوهشگران آلمانی در دانشگاه علوم دامپزشکی هانوفر (University of Veterinary Medicine Hanover) موفق به آموزش سگ‌های ردیاب ارتش در زمینه تشخیص نمونه‌های مایع گرفته شده از افراد سالم از نمونه‌های مبتلایان به کووید ۱۹ شدند. سگ‌ها در این آزمایش موفق به کسب آمار ۹۴ درصد تشخیص صحیح شدند که نتایج صحیح به دست آمده شامل ۱۵۷ مورد تشخیص ابتلا و ۷۹۲ تشخیص عدم ابتلا بود. فقط ۳۳ آزمایش به نتیجه صحیح نداشت.

یافته‌های پژوهشگران آلمانی در ژورنال علمی «بیماری‌های عفنوی BMC» منتشر شد. آن‌ها در مقاله خود این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که:

در کشورهایی که دسترسی محدودی به تست‌های تشخیصی دارند، سگ‌های ردیاب از این ظرفیت برخوردار هستند که برای تشخیص گروهی مبتلایان استفاده بشوند. برای درک بهتر محدودیت‌ها و قابلیت‌های استفاده از سگ‌های ردیاب برای بیماری‌های تنفسی ویروسی به بررسی‌های بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه