پروتکل ورود گردشگران خارجی به ایران تدوین شد

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴
پروتکل ورود گردشگران خارجی به ایران تدوین شد

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تدوین پیش‌نویس پروتکلی جدید برای ورود گردشگران خارجی برای دوره بازگشایی مرزها خبر داد.

محمد قاسمی، مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تدوین پیش‌نویس یک پروتکل دیگر برای ورود گردشگران بین‌المللی به ایران برای دوره بازگشایی مرزها و کاهش محدودیت‌های سفر خبر داد. 

طبق گفته قاسمی پیش‌نویس پروتکل ورود گردشگران بین‌المللی به کشور پس از تائید نهایی ارگان‌های فرابخشی مرتبط این هفته، برای ورود به مرحله اجرا و عملیاتی شدن، به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال می‌شود. با توجه به این‌که در چند ماه گذشته تهیه پروتکل ورود گردشگران بین‌المللی با حضور مستمر معاون گردشگری کشور و مسؤولان ارشد نهادهای فرابخشی مرتبط در دستور کار قرار گرفته بود، لذا طبق آخرین نشست تصمیم بر آن شده است تا پس از تائید نهایی نمایندگان، متن نهایی‌شده پروتکل در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب و پس از آن به‌شکل رسمی و از طریق مجاری ذی‌ربط در کشورهای مختلف اطلاع‌رسانی شود.  

قاسمی در تشریح روند مشابه به‌منظور تهیه پروتکل ورود گردشگران بین‌المللی در کشورهای مختلف، اظهار کرد:

شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری جهان را به‌شدت دچار آسیب­‌های جدی کرده و ضرر و زیان­‌های مالی هنگفتی به‌دنبال داشته است، بنابراین کشورهای مختلف، برای کاهش اثرات منفی اقتصادی و همچنین اجتماعی ناشی از همه­‌گیری این بیماری، رویکرد همزیستی مسالمت‌­آمیز با کرونا را در پیش گرفته‌­اند، به این ترتیب که ضمن حفاظت از سلامت جامعه در چنین شرایطی تاب‌­آوری اقتصادی را نیز افزایش داده و در این مسیر اقدام به تعریف و تعیین پروتکل­‌های پذیرش گردشگران خارجی کرده‌اند.

او افزود:

در واقع کشورهای مختلف با تهیه پروتکل مربوطه بستری مطمئن برای ورود گردشگران خارجی فراهم می‌آورند و در بلندمدت به این معتقد هستند که روند جابه‌جایی گردشگران در چارچوب ضابطه‌مند امکان‌پذیر خواهد شد.

وی بر لزوم تدوین این پروتکل به‌عنوان عامل شفافیت و اعتمادساز بین‌المللی، مشوق و محرک تقاضا برای گردشگران ورودی تاکید کرد. نکته قابل‌توجه اینکه این پروتکل هم برای گردشگران خارجی صدق می‌کند و هم برای شهرواندن ایرانی که از خارج به ایران سفر می‌کنند. مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد که پروتکل ورود گردشگران قرار است در تمام مرزها و ترمینال‌های ورودی اعم از فرودگاه‌ها، بنادر و پایانه‌های زمینی اعمال شود و به این منظور پیوست اجرایی برای آن تدوین شده است که ناظر و مجریان هر یک از وظایف در آن مشخص می‌شوند.

تدوین این پروتکل در حالی انجام می‌شود که پیش‌تر رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه از غیرفعالسازی گزینه‌های ویزای توریستی و زیارتی ایران برای گردشگران خارجی تا عادی شدن شرایط در سامانه ویزای الکترونیک ایران خبر داده بود.

آیا به راستی با وجود چنین تمهیداتی سفر گردشگران خارجی به ایران از سرگرفته می‌شود؟ نظرات خود را درباره بازگشت گردشگران خارجی به ایران و احیای توریسم با دیگر کاربران کجارو در بخش نظرات در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه