توقف وقف دماوند؛ سند دماوند به نام منابع طبیعی صادر شد

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا چهار شنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
توقف وقف دماوند؛ سند دماوند به نام منابع طبیعی صادر شد

طبق اعلام مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، صدور سند وقف دماوند متوقف و با پیگیری‌های صورت گرفته سند آن به نام منابع طبیعی صادر شد.

داور نامدار، مدیر کل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، در گفتگویی با ایرنا از توقف روند وقف یکی از یال‌های قله دماوند خبر داد. وی در این باره چنین گفت:

چند روزی است که می‌شنویم قرار است دماوند وقف شود، در حالی که اموال ملی قابل وقف نیست؛ از این رو پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد و خوشبختانه امروز مطلع شدیم که این روند متوقف شده و سند دماوند به نام دولت یا همان منابع طبیعی صادر شده است.

وی افزود:

در این روند حمایت قوه قضاییه و پیگیری آن‌ها بسیار موثر بوده و سازمان ثبت اسناد نیز مساعدت زیادی کرده، همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اسناد و مدارک ارائه دادند که به نتیجه خوبی هم رسید و اکنون دیگر مشکلی وجود ندارد.

نامدار درباره اینکه آیا سند وقفی برای دماوند صادر شده بود، گفت:

البته سند وقفی صادر نشده بود اما در سوابق ثبتی مساحتی را اعلام کرده بودند که موقوفه است در واقع اسنادی بود که مربوط به سال‌های بسیار دور بوده که همین مدارک مانعی برای ثبت اسناد برای صدور سند به نام دولت بود و ثبت اسناد هم مجبور بود مساله را تا رفع مشکل نگه دارد و سند صادر نکند که با تلاش تمام دستگاه ها مشکل برطرف شد و اعلام کردند که سند به نام دولت صادر شده است.

وی تاکید کرد:

اراضی ملی به هیچ وجه قابل وقف نیست در واقع هر واقف می تواند فقط ملک خود را وقف کند؛ اما قدیم‌ها با اسناد غیر رسمی و عادی سوابقی داریم که گاهی چنین مشکلاتی را پیش می‌آورند، البته فقط اینجا نیست بلکه در سطح کشور مشاهده می‌شود که مثلا سندی که متعلق ۷۰ تا ۸۰ سال پیش است ارائه می‌کنند که مثلا این ملک وقف است که این می‌شود ادعا؛ در این شرایط دستگاه‌های دولتی مانند منابع طبیعی اسناد و مدارک خود را ارائه می‌دهند و ادعای دو طرف در دادگاه رسیدگی می‌شود.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

قانون اساسی گفته که مرتع و جنگل ملی و جزو اموال دولت است همچنین در قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع نیز آمده این اموال ملی است و به شخص یا اشخاصی تعلق ندارد و باید همیشه جزو اموال دولت باقی بماند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه