میدان نقش جهان اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد

زهره زرشکیان
زهره زرشکیان جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۰
میدان نقش جهان اصفهان به عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا ثبت شد

میدان نقش جهان اصفهان (میدان امام) در قالب طرحی تحقیقاتی به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی دنیا ثبت و معرفی شد.

در قالب یک طرح تحقیقاتی، میدان نقش جهان اصفهان به‌عنوان ثروت (دارایی) میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی شد تا زمینه جذب سرمایه‌گذاری بیشتر برای استفاده بهینه از آن فراهم شود.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه اصفهان، امروز جمعه با اعلام این خبر گفت:

میدان امام اصفهان با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد میراثی، تاریخی، اقتصادی و شهری که دارد در طرح تحقیقاتی که توسط اتحادیه اروپا انجام شد، به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی برای معرفی به سازمان‌های بین‌المللی انتخاب و معرفی شد.

به گفته‌ی سید کمیل طیبی، این طرح تحقیقاتی با عنوان «زنجیره جذب سرمایه‌گذاری برای تعریف کاربری‌های جدید از میراث فرهنگی شهرهای مهم دنیا» در قالب اَبَر پروژه «افق ۲۰۲۰» اتحادیه اروپا اجرا شد و میدان امام اصفهان نیز از طرف اتحادیه اروپا در این طرح تحقیقاتی ثبت شد.

افق ۲۰۲۰ طرحی پژوهشی است که از سال ۲۰۱۶ توسط اتحادیه در زمینه‌های مختلف مانند توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی پاک و میراث فرهنگی و با همکاری موسسه‌ها و دانشگاه‌های مختلف اجرای آن آغاز شد.

به گفته‌ی طیبی، اصفهان از دو سال گذشته در این طرح مشارکت داشته است. وی در ادامه افزود:

این طرح با هدف مقایسه عملکرد استفاده مجدد از میراث فرهنگی و تنظیم سیستم نظارتی برای دارایی‌های میراث فرهنگی اجرا شد به‌گونه‌ای که در قالب آن میراث فرهنگی شهرهایی مانند اصفهان، آمستردام، بخارست، لندن، پاریس، بارسلونا، استکهلم، میلان، عمان و کازان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

هدف نهایی این طرح این است که ضمن معرفی ثروت‌های میراث فرهنگی به دنیا از روش‌های مختلف، بتوان برای سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از این دارایی‌ها تصمیم‌های مناسبی گرفت.

این مقام مسئول افزود:

در این طرح، اصفهان به‌عنوان یکی از ۶ شهر دارای الگوی بین‌المللی در زمینه دارایی میراث فرهنگی در کنار شهرهایی مانند مونترال، عمان، سن خوزه و تیرانا معرفی شد.

این اثر تاریخی دارای امکانات و کاربری‌های فراوان مانند کسب و کار، مذهبی، هنری، فرهنگی، صنایع دستی و ورزشی است و می‌توان کاربری‌های جدید در کنار این امکانات با هدف جذب سرمایه‌گذاری و کسب و کار بیشتر تعریف کرد.

به گفته وی ما تاکنون در زمینه تبلیغات و معرفی جاذبه‌های میراثی کشورمان ضعیف عمل کرده‌ایم و از این فرصت باید به بهترین نحو برای دوران پساکرونا استفاده کنیم.

میدان نقش جهان اصفهان در زمان صفویه و حدود ۴۰۰ سال قبل بنا شد. این اثر تاریخی در چهار طرف شامل بناهای مهمی شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردرقیصریه است.

میدان امام اصفهان در بهمن سال ۱۳۱۳ ثبت ملی و در اردیبهشت ۱۳۵۸ در فهرست یونسکو ثبت شده بود.

مطالب مرتبط:

منبع irna

دیدگاه