جزئیات وام حمایت از گردشگری ویژه کرونا اعلام شد

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا چهار شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
جزئیات وام حمایت از گردشگری ویژه کرونا اعلام شد

طبق اعلام معاونت گردشگری، مشاغل گردشگری و صنایع دستی برای جبران خسارت ناشی از کرونا تسهیلات ۱۲ درصدی با تنفس چهار ماهه دریافت می‌کنند.

ولی تیموری، معاون وزارت گردشگری، از اعطای وام ۱۲ درصدی با تنفس چهار ماهه، در بخش گردشگری به‌ازای هر شغل ۱۶۰ میلیون ریال و در بخش صنایع دستی ۱۲۰ میلیون ریال از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد. وی با بیان این‌که گردشگری بیشترین تسهیلات حمایتی را دریافت کرده است، گفت: 

جزئیات این تسهلیات برای ۱۰ رسته که بیشترین زیان را از ویروس کرونا متحمل شده‌اند، مشخص شده است که گردشگری جزو آن است. قرار شد این تسیهلات به سه دسته

۱. مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و سایر فعالان به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی،

۲. دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری،

۳ . صنایع دستی، مشروط به حفظ مشاغل و بر اساس فهرست بیمه به‌ازای هر نفر شاغل، اختصاص یابد.

طبق گفته معاون گردشگری برای نمونه اگر یک هتل یا دفتر خدمات مسافرتی ۲۰ نفر شاغل بیمه‌ای داشته باشد، به‌ازای هر نفر ۱۶ میلیون تومان تسهیلات تخصیص می‌یابد.

همچنین تیموری ادامه داد:

تعداد مشاغل هر یک از رسته‌های تعیین شده بر اساس فهرست بیمه در ماه‌های دی، بهمن و اسفندماه مشخص می‌شود و این‌گونه نیست که تاسیسات و متقاضیان این تسهیلات درباره تعداد کارمندان، خوداظهاری داشته باشند، اقدام صرفا بر اساس فهرست بیمه است.

تیموری درباره حمایت‌های مالی از مشاغل بدون بیمه همچون راهنمایان گردشگری، بومگردی‌ها و هنرمندان صنایع دستی و سایر مشاغل مرتبط با این حوزه‌ها، توضیح داد:

این مشاغل غیر رسمی محسوب می‌شوند که در فهرست بیمه قرار ندارند، البته گروهی از شاغلان این حوزه‌ها بیمه دارند که از تسهیلات ۱۶ میلیون تومانی می‌توانند استفاده کنند؛ اما گروهی که بیمه ندارند جزو دسته اول و در بخش «سایر فعالان» تعریف شده‌اند که به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دریافت همین میزان تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

طبق گفته تیموری سایر رسته‌ها با مساله مشاغل غیررسمی مواجه نیستند و فقط گردشگری و صنایع دستی چنین شاغلانی دارد که حمایت مالی از آن‌ها ساز و کار متفاوتی خواهد داشت. ازاین‌رو، دراین‌باره با وزارت کار و بانک مرکزی صحبت‌هایی شده است تا از محل همین تسهیلات، از مشاغل غیررسمی گردشگری حمایت شود.

تیموری درباره تصویب رقم درخواستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ملبغ ۳۸ هزار میلیارد ریال، ‌اظهار کرد:

این عدد را در اختیارمان قرار ندادند، ساز و کار پرداخت تسهیلات جبران خسارت ناشی از ویروس کرونا این‌گونه تعریف نشده که عدد خاصی را مصوب و به رسته شغلی اختصاص دهند، بلکه از کل رقم تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده، بر اساس فهرست بیمه، مبلغی به‌صورت وام اختصاص می‌یابد.

طبق گزارش وزارت صنعت، گردشگری از صنوفی است که با شیوع کرونا دچار خسارت مالی ۱۰۰ درصدی شده است. در این خصوص، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا در دیدار با معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی، میزان خسارت وارد شده به سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ۳۸ هزار میلیارد ریال برآورد کرده بود و درخواست داشت این مبلغ از ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای حمایت از مشاغل در دوران کرونا، اختصاص داده شود. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه