ونیز، طرح مالیات ورود گردشگران را تا سال ۲۰۲۱ به تعویق انداخت

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۰
ونیز، طرح مالیات ورود گردشگران را تا سال ۲۰۲۱ به تعویق انداخت

با شیوع ویروس همه‌گیر کرونا در کشور ایتالیا و قرنطینه کامل این کشور، مقامات دولتی شهر ونیز تصمیم گرفته‌اند، طرح مالیات ورود گردشگران به شهر که قرار بود در تابستان ۲۰۲۰ اجرایی شود را یک سال به تعویق بیندازند.

خیابان‌ها و میادین ونیز، شهر زیبای کانال‌های آبی به‌علت شیوع ویروس کرونا، کاملا متروکه شده‌اند و این شرایط برای اداره‌کنندگان شهر، یک نگرانی بزرگ محسوب می‌شود. آن‌ها به‌قدری نگران هستند که تصمیم گرفته‌اند، طرح هزینه ورود گردشگران به ونیز را با تاخیر یک ساله، اجرایی کنند.

تاکنون بیش از ۹۸ هزار نفر در کشور ایتالیا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که حال دست‌کم ۴۰۰۰ نفر آن‌ها وخیم گزارش شده است. ایتالیا با آمار بیش از ۱۰ هزار کشته، بیشترین تعداد مرگ‌و‌میر را در سراسر جهان دارد.

پاییز گذشته، مقامات شهر ونیز، طرحی به نام «بلیط ورود» را برای تمام گردشگرانی که قصد دارند از ملکه دریای آدریاتیک دیدن کنند، راه‌اندازی کردند. طبق این طرح، مسافران باید برای ورود به شهر، از سه یورو (۳٫۴ دلار) در ماه‌های خلوت گردشگری، هشت یورو (۹ دلار) در فصل داغ گردشگری تا ۱۰ یورو (۱۱٫۳۳ دلار) در زمان‌های بسیار شلوغ، مانند آخر هفته‌های فصل تابستان، پرداخت کنند. قرار بود این طرح از تابستان ۲۰۲۰، اجرایی شود.

قرنطینه در ونیز

قرنطینه در ایتالیا، خیابان‌های ونیز و دیگر شهرهای اصلی کشور را خالی کرده است

اما هم‌اکنون، ونیز در حال سپری‌کردن بدترین بحران گردشگری خود در شصت سال اخیر است و برای همین، شهردار ونیز تصمیم گرفته است تا طرح  هزینه ورودی را تا یکم ژوئیه ۲۰۲۱ (۱۰ تیر ۱۴۰۰) به تعویق بندازد.

هدف از اجرای طرح هزینه ورودی، کنترل تعداد گردشگران در شهری است که حدود ۳۰ میلیون گردشگر در طول سال به خود می‌بیند. تاکنون اقدامات مختلفی برای کنترل و مقابله با گردشگری انبوه در ونیز انجام شده‌اند که در میان آن‌ها می‌توان به انتقال کشتی‌های کروز بزرگ به خارج از مرکز شهر، درنظرگرفتن ممنوعیت‌هایی بر هتل‌های جدید و حتی نصب نرده‌های گردان در میدان «پیاتزا روما» در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد.

«لوئیچی برونیارو» (Luigi Brugnaro)، شهردار ونیز گفت که در حال حاضر، پیاده‌سازی طرح هزینه ورودی، کاری غیر عقلانی است. اگرچه، وی همچنین گفت که اداره‌کنندگان شهر کماکان قصد دارند تا نوعی متفاوت از گردشگری را به ونیز بیاورند و بر مشکلات جمعیت بیش از حد گردشگران در شهر، غلبه کنند.

ونیز

طرح هزینه ورودی در ژوئیه ۲۰۲۱، یکسال پس از تاریخ مقرر، آغاز به کار خواهد کرد. عکس از اوگنی یاروشوفسکی (Evgenii Iaroshevskii)

برونیارو و اعضای شورای او پیش‌بینی کرده‌اند که حداقل یک سال زمان می‌برد تا ضرر و زیان‌های اقتصادی این قرنطینه جبران شود، اما آن‌ها مطمئن هستند که صنعت گردشگری در اولین فرصت، دوباره آغاز خواهد شد، زیرا ونیز، ونیز است.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه