چرا نباید سفر خود را لغو کنید؟

نگین توکلی
چهار شنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
چرا نباید سفر خود را لغو کنید؟

شیوع غیرقابل‌کنترل و جهانی ویروس کرونا در ماه‌های اخیر، اثراتی جبران‌ناپذیر از خود به‌جای گذاشته است. آیا به این فکر کرده‌اید که در این شرایط به‌جای لغو کردن سفرتان، می‌توانید آن را به تاخیر بندازید؟

شاید در حال حاضر، بهترین کاری که می‌توان انجام داد، تغییردادن تاریخ برنامه‌هایی است که برای  تعطیلات رزرو کرده‌ایم. شاید باور نکنید، اما به‌تعویق انداختن برنامه‌ها به‌جای اینکه تلاش کنید وجه آن را برگردانید، می‌تواند کمک بزرگی باشد.

امروز هراس از ویروس کرونا در اوج خود قرار گرفته است. در هفته‌های اخیر هزاران مسافر ترسیده از کووید ۱۹ به‌دنبال کنسل‌کردن سفرهایشان هستند. بله، امروز سفرکردن، کار درستی نیست، اما بسیاری از این افراد در حال لغوکردن سفرهای چندین ماه بعد خود هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا باید سفر خود را امروز لغو کنند یا خیر. جواب به این سوال، بسیار ساده است:

سفر چند ماه آینده خود را امروز لغو نکنید.

ممکن است در حال حاضر حتی فکر کردن به سفر هم درست نباشد، اما همه می‌دانیم که دلمان، یک سفر آرام و پر از تفریح می‌خواهد و افرادی هستند که بر این خواسته ذهنی ما تکیه می‌کنند. حدود ۱۰ درصد مردم جهان در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند و امروزه بیشتر آن‌ها بدون اطلاع قبلی، شغلشان را از دست داده‌اند.

این گستره فقط به آژانس‌های مسافرتی یا کارمندان شرکت‌های هواپیمایی محدود نمی‌شود، افراد زیادی وجود دارند که به گردشگری وابسته هستند و ممکن است هنوز متوجه میزان آشفتگی جهان نشده باشند. اما آن‌ها به‌زودی متوجه خواهند شد.

کرونا

ما در این جریان، با هم هستیم. فراموش نکنید که هنوز هم کارهایی برای کمک به یکدیگر می‌توان انجام داد. از سفر کردن پشیمان نشوید، آن را به تعویق بیندازید. وقتی بالاخره از شر این بیماری خلاص شویم، میزبان‌ها شوق بیشتری برای خوش‌آمدگویی به ما خواهند داشت.

بهترین کاری که به‌عنوان دوست‌داران سفر می‌توان برای هتل‌های کوچک و غیر مستقل انجام داد، نشان‌دادن کمی حمایت و درک است. اگر این کار را نکنیم، آن‌ها تا دنیای پس از کرونا دوام نخواهند آورد. این مساله فقط درباره کنسل‌شدن رزروهای صنعت گردشگری نیست، ما از چیزی بزرگ‌تر حرف می‌زنیم، از تک تک افراد زنجیره تامین که قرار است درآمد خود را به‌کلی از دست بدهند.

در این روزها که ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ گرفته تا تک به تک هتل‌ها در حال به‌روز رسانی سیاست‌های بهداشتی و شرایط جدیدی لغو خدمات خود هستند، تنها راه‌حلی که داریم، کمی انعطاف‌پذیری است.

در شرایط فعلی، هتل‌ها‌ و اپراتورهای گردشگری نه‌تنها تمام مشتریانشان را از دست داده‌اند، بلکه تمام رزروهایی که انجام داده‌اند، هم‌اکنون نیاز به ساعت‌ها کار انسانی برای برنامه‌ریزی و سازماندهی دوباره دارد. بیایید تصور کنیم بدون ورود هیچ درآمدی، آن‌ها چگونه با این اوضاع دوام خواهند آورد.

«فیلوکسنی» (Filoxení)، یک کلمه یونانی برای «مهمان‌نوازی» است. این لغت را می‌توان تقریبا به نشان‌دادن مهربانی در مقابل یک غریبه معنی کرد. جالب است بدانید «زنوز» (xenos) قبل از تکامل به‌معنای «خارجی»، در حقیقت به‌معنای «مهمان» بوده است. در یونان باستان از مهمان‌نوازی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فضایل یاد می‌شد و این مساله در جامعه آن‌ها از ارزش بالایی برخوردار بود. محترم‌شمردن بازدیدکنندگان از سمت میزبان آغاز پیدایش مهمان‌نوازی بود و هم‌اکنون نوبت ما است که این لطف و مهربانی را به آن‌ها برگردانیم.

چرا نباید تعطیلات خود را لغو کنید؟

در حال حاضر، آژانس‌های مسافرتی در حال نشان‌دادن ارزش و جوهره خود به ما هستند. آن‌ها سال‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات تلاش کرده‌اند تا با به اشتراک گذاشتن تخصص و بینش خود از رقم‌زدن سفری خارق‌العاده و فراموش‌نشدنی برای ما اطمینان حاصل کنند. زمان‌هایی مثل الان، قطعا مزایای رزرو کردن از طریق یک فرد یا یک آژانس معتبر را به ما نشان می‌دهند؛ آن‌ها هوای ما را داشته‌اند و این سزاوار وفاداری ما است.

حقوق ما در این شرایط چیست؟ اتحادیه شرکت‌های عامل تور (SETO) در فرانسه در یک تصمیم پیشروتر از اقدامات دولت این کشور، قصد دارد به‌جای پیشنهاد بازپرداخت کامل، سفرها را عقب بندازد و برای مشتریان، حواله دریافت (issue voucher) صادر کند. به نظر ناخوشایند می‌آید، اما شاید بهتر است همه ما مجبور به عقب‌انداختن برنامه‌های سفر و احساس همکاری به‌جای بی‌اهمیتی و ارزش قائل نبودن، شویم.

اتحادیه سفر انگلیس (ABTA) در تلاش است تا از شرکت‌هایی که از حمایت مالی کافی برای برگرداندن پول رزروها برخوردار نیستند، حمایت کند. بله، ممکن است در برخی کشورها یک بودجه موقت برای محدود کردن مشکلات مصرف‌کننده اختصاص یابد، اما بهتر است که پیش از وقوع مشکلات به فکر چاره باشیم و سفرمان را عقب بیندازیم. مطمئن باشید که در این دوره طولانی، این بهترین تصمیم برای همه است.

بیایید وقتی خدمات عادی ازسرگرفته شدند، بیشتر از همیشه حواسمان به قدرتی که به‌عنوان مشتری داریم، باشد؛ قدرتی که می‌توان از آن برای کمک‌کردن به بهبود دنیای پس از کرونا استفاده کرد. بیایید منفعت‌طلب و به‌دنبال معامله‌های ارزان نباشیم. بیایید به‌جای خودمان به تک‌تک ارتباطات زنجیره‌های تامین که به پول ما بستگی دارند، فکر کنیم. در نظر بگیرید که سفرهای آینده چگونه می‌توانند تاثیرات مثبت داشته باشند.

طبق گزارش‌های سازمان ملل متحد به‌ازای هر ۱۰۰ دلاری که یک مسافر از یک کشور توسعه‌یافته خرج می‌کند، تنها پنج دلار در اقتصاد در حال توسعه بومی باقی می‌ماند.

از آنجا که تفکر زندگی ارگانیک و بدون پلاستیک، این روزها با مصرف روزافزون ژل‌های آنتی‌باکتریال و دستکش‌های لاتکس زیر سوال رفته است، لطفا این موضوع را در ذهنتان داشته باشید که در چنین زمان‌هایی که تمام جهان درگیر یک فاجعه است، باید به‌جای فکر کردن به خودمان به منافع جمعی نیز فکر کنیم.

به آسیب‌پذیرترین افراد در انتهای این زنجیره‌های تامین، در محروم‌ترین بخش‌های جهان فکر کنید، مناطقی که دیگر هیچ گردشگری به آن‌ها سفر نمی‌کند. «جیمز جایاسوندرا» (James Jayasundera)، موسس شرکت «امپرسند تراول» (Ampersand Travel) می‌گوید:

«تغییر تاریخ برنامه سفر و پیش‌بینی همچنین به ما کمک می‌کند تا با فکر به جلو به خود و بقیه کمک کنیم تا روشنایی را در انتهای این تونل تاریک ببینند. اگر همه به این خدماتی که زندگیمان را بهتر کرده‌اند، اهمیت می‌دهیم، الان زمان مراقبت‌کردن از آن‌ها فرا رسیده است. برنامه‌ریزی یک تعطیلات جدید یا حتی عقب انداختن به امیدواری تک تک افراد کمک خواهد کرد.»

چرا نباید تعطیلات خود را لغو کنید؟

چیزی که این ویروس به ما نشان داد، این است که همه ما به هم متصل هستیم. طبیعت چیزی جز یک توالی از زنجیره‌های به هم وابسته نیست؛ این یک اقتصاد چرخشی یا چرخه مطلوب است و تمام سود لطفی که امروز می‌کنیم، روزی به خودمان باز خواهد گشت.

بیایید از طبیعت بیاموزیم و در نظر بگیریم که چگونه در این مواقع بی‌سابقه و ناآشنا، می‌توانیم به آنهایی که نیاز دارند کمک کنیم. بیایید در همین‌حین که در انتظار هستیم و نمی‌دانیم که این شرایط تا کی ادامه خواهد داشت به جمله کمپانی «بلک تومیتو» (Black tomato) نگاهی بیندازیم:

ما باید بر اهمیت‌دادن به یکدیگر و جهانی که در آن ساکن هستیم، تمرکز کنیم.

نکاتی در مورد لغو نکردن سفرهای آینده

۱. زمان انتظار طولانی

تقاضاهای مسافران خطوط هوایی، خطوط کروز، هتل‌ها، آژانس‌های کرایه اتومبیل و شرکت‌های گردشگری، امروز با حجم تماس‌های بالا در بیشترین حد خود قرار گرفته است. اگر برنامه سفر شما در دو هفته آینده نیست، می‌توانید زمان زیادی را با در انتظار نماندن پشت تماس‌های تلفنی آژانس‌ها برای خودتان حفظ کنید.

در بیشتر موارد، لغو کردن سریع یک برنامه سفر برای شما سودی به‌همراه ندارد. اما لغو کردن خیلی زود، ممکن است سبب شود که آژانس گردشگری دیرتر به شما بازپرداخت کند. آیا واقعا می‌خواهید این بلا سر پولتان بیاید؟

۲. اطلاعات خود از ممنوعیت‌های سفر و راهنمایی‌های سازمان بهداشت جهانی به‌روز کنید.

بسیاری از مسافران به شایعات گوش می‌کنند یا به‌دنبال اطلاعات جدید و به‌روز نمی‌روند. کسب اطلاعات به شما کمک می‌کند تا هراس ویروس کرونا را کمتر و از اقدام ناگهانی برای کنسل‌کردن سفرهای آینده اجتناب کنید. اگر همه‌گیری جهانی کرونا، سفرهای بین‌المللی شما را تهدید می‌کند، بهتر است هر روز به وبسایت‌های خبری سر بزنید و اخبار خود را به‌روز کنید. سازمان بهداشت جهانی، هرروز اطلاعات مفیدی را درباره نگرانی‌های مسافران و پیشگیری از ویروس کرونا در اختیار شما قرار می‌دهد.

۳. وب‌سایت‌های آژانس‌های گردشگری خود را بوک‌مارک کنید.

شرایط صنعت سفر هر لحظه در حال تغییر است. هر صنعت مجزایی در این حوزه روزانه در حال اعلام لغو موقت یا جدید سفرها است. اگر در آینده برنامه سفر دارید، روزانه به برنامه لغو شرکت هوایپمایی یا آژانس‌های گردشگری خود سر بزنید.

۴. بر اضطرابی که موجب می‌شود به اغو کردن سقر خود بیندیشید، غلبه کنید. 

متاسفانه در حال حاضر یک رویه رو به رشد در خصوص  لغو سفرها، با توجه به  اطلاعیه‌های مربوط به ویروس کرونا، وجود دارد. به خاطر داشته باشید که اگر قبل از اعلام لغو پرواز یا سفر از سمت شرکت هوایپمایی یا آژانس گردشگری خود، اقدام به لغو کنید، ممکن است نتوانید بازپرداخت کامل داشته باشید یا از مزایا استفاده کنید. منظر برنامه پروازها و شرکت‌های گردشگری بمانید و جلوی میل خود برای کنسل‌کردن در همین لحظه را بگیرید.

۵. ممکن است یک سفر خارق‌العاده را از دست بدهید.

در نهایت، هیچ‌کس دوره این بیماری همه‌گیر را نمی‌داند. اگر همه ما از راهنمایی‌های پیشگیری پیروی کنیم، می‌توانیم تاثیر و گسترش ویروس کرونا را محدود کنیم. تا تابستان، تهدید این بیماری ممکن است از بین رفته باشد. در بیشتر موارد، انتظار برای لغو کردن برنامه سفرتان هزینه‌ای برای شما ندارد. اما در انتهای این انتظار ممکن است به سفر دلخواهتان که برای تابستان برنامه‌ریزی کرده بودید برسید یا آن را از دست بدهید.

دیدگاه