فعالیت شبانه تاج محل، مشکل ازدحام جمعیت آن را حل می‌کند؟

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
فعالیت شبانه تاج محل، مشکل ازدحام جمعیت آن را حل می‌کند؟

مسئولان تاج محل در تلاش برای حل مشکل ازدحام گردشگر در این جاذبه‌ی دیدنی هند، تصمیم گرفته‌اند که ساعت بازدید آن را تا پس از غروب آفتاب افزایش دهند.

به‌زودی تاج محل پس از غروب آفتاب به روی گردشگران باز می‌شود؛ این طرح بخشی از پروژه‌ی سراسری کشور هند برای افزایش ساعات بازدید از ۱۰ جاذبه‌ی برتر این کشور به حساب می‌آید. ساعات بازدید فعلی از ۱۰ صبح تا ۶ عصر است، هرچند که در حال حاضر تاج محل، پنج شب در ماه (شبی که ماه کامل است و دو شب قبل و پس از آن) نیز پذیرای گردشگران است. فقط ۴۰۰ نفر می‌توانند در این رویداد شبانه شرکت کنند که به هشت گروه ۵۰ نفری تقسیم می‌شوند. پراهلاد سینگ پاتل، وزیر اتحادیه‌ی گردشگری و فرهنگ هند، می‌گوید:

درخواست‌های زیادی برای باز نگه‌داشتن تاج محل در طول ساعات شب داشته‌ایم و تلاش خود را برای تحقق این موضوع به کار بسته‌‌ایم.

وزارت گردشگری هند در نظر دارد، منطقه‌ی اطراف تاج محل را روشن کند و به‌منظور مدیریت بازدیدکنندگان در طول شب، زیرساخت‌های دیگری نیز به وجود آورد. در حال حاضر، تاج محل روزانه ۲۲ هزار بازدیدکننده دارد که سالانه حدود هفت یا هشت میلیون نفر می‌شود و به همین دلیل دولت این کشور طی سال‌های اخیر اقداماتی در جهت کنترل تعداد بازدیدکنندگان انجام داده است.

قیمت بلیط تاج محل در دسامبر گذشته برای اتباع هندی از ۵۰ روپیه به ۲۵۰ روپیه و بلیط ورودی گردشگران خارجی از ۱۱۴۰ روپیه به ۱۳۱۶ روپیه افزایش یافت. یکی از مقامات نهاد دولتی پژوهش باستان‌شناسی هند که مسئولیت حفاظت از تاج محل را بر عهده دارد، می‌گوید:

با دریافت پول بیشتر از بازدیدکنندگان قصد داریم که تعداد آن‌ها را محدود کنیم و امیدوار هستیم که این اقدام، تعداد گردشگران را حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش دهد و درآمد حاصل از آن صرف حفاظت از این بنا شود.

دولت در اوایل سال ۲۰۱۸، تعداد بازدیدکنندگان داخلی را به ۴۰ هزار نفر در روز محدود کرد. در حالی که، پیش از اجرای طرح کنترل تعداد گردشگران، حداکثر ۷۰ هزار گردشگر در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات عمومی از این محل دیدن می‌کردند. این محدودیت‌ها پس از آن به اجرا درآمد که در سال ۲۰۱۷ هجوم چند بازدیدکننده به دروازه‌ی شرقی تاج محل که دیر به این محل رسیده بودند و می‌خواستند پیش از تعطیلی آن، به زور وارد شوند، باعث زخمی‌شدن پنج نفر شد. پس از آن، دیوان عالی هند، مسئولان تاج محل را به‌دلیل عدم‌توانایی در محافظت از این سازه‌ی تاریخی تهدید کرد که در صورت عدم‌اتخاذ تصمیمات صحیح، تاج محل را به‌طور کامل تعطیل یا حتی با خاک یکسان می‌کند.

آیا افزایش ساعت بازدید، مشکل شلوغی تاج محل را برطرف می‌کند؟

تاج محل

یکی از راهکارهای کاهش ازدحام جمعیت در مقاصد گردشگری معروف، ترغیب آن‌ها به سفر در فصول معمولی (شولدر سیزن) است که هم‌اکنون در مقیاسی کوچک در تاج محل در حال وقوع است. به‌عنوان مثال،‌ در بخش‌هایی از اسکاتلند نظیر مسیر گردشگری نورث کوست ۵۰۰، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و جاذبه‌ها اکنون در فصول معمولی، فعالیت خود را زودتر شروع کرده و دیرتر تعطیل می‌کنند که به‌نوبه‌ی خود از ازدحام گردشگر در اوج شلوغی ماه‌های تابستان، کم کرده است. این بحث نیز مطرح شده است که افزایش ساعت بازدید از تاج محل می‌تواند به شکلی مشابه، با توزیع فشار روزانه‌ی هزاران گردشگر، از شلوغی جمعیت بکاهد.

با اینکه کسب‌وکارهای محلی احتمالاً از افزایش ساعات پایانی شب استقبال خواهند کرد، اما ساکنان بومی آگرا ممکن است در برابر این طرح مقاومت کنند، چراکه دیگر نمی‌توانند استراحت شبانه‌ی خود را داشته باشند، علاوه بر این، بدون شک یونسکو پیامدهای این برنامه‌های جدید را از نزدیک رصد خواهد کرد.

بهترین موقع بازدید از تاج محل، چه زمانی است؟

اگر می‌خواهد به دور از ازدحام جمعیت از تاج محل بازدید کنید، بهتر است در فصل زمستان حوالی ساعت ۶:۳۰ صبح به دروازه‌ی شرقی یا غربی (نیم‌ساعت قبل از بازشدن دروازه‌ها) مراجعه کنید، بد نیست بدانید که دروازه‌ی جنوبی تا ساعت هشت صبح باز نمی‌شود. وقتی به دروازه‌ی شرقی نزدیک می‌شوید، چهار لاین را می‌بینید که برای زنان و مردان خارجی، زنان و مردان هندی در نظر گرفته شده است و به امنیت گیت منتهی می‌شود. در صورتی که ساعت هفت صبح وارد این صف شوید، باید ۳۰ دقیقه منتظر بمانید تا به امنیت گیت برسید. اگر نمی‌توانید از خواب صبح‌تان بزنید، حدود ساعت ۸:۳۰ صبح و پس از شلوغی اولیه، با صف کوتاه‌تری مواجه خواهید شد. 

اگر برای سفر به هند برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید تور هند را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی هند را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

مطالب مرتبط:

منبع telegraph

دیدگاه