عربستان اجازه سفر انفرادی بانوان را صادر کرد

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی یکشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
عربستان اجازه سفر انفرادی بانوان را صادر کرد

طبق قانون جدید عربستان که از اواخر آگوست اجرایی می‌شود، زنان این کشور می‌توانند شخصاً برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان نیازی به اجازه یا همراهی یک مرد ندارند.

عربستان سعودی، اصلاحیه‌ی قانونی را تصویب كرد كه طبق آن، محدودیت‌های دیرینه برای مسافرت شهروندان زن از بین می‌رود. برخی از سخت‌ترین محدودیت‌های زنان در جهان به عربستان سعودی اختصاص دارد، هرچند بخشی از این محدودیت‌‌ها با تأیید یک اصلاحیه برداشته شد که به‌موجب آن، زنان عربستانی ۲۱ ساله و بزرگ‌تر می‌توانند اقدام به اخذ گذرنامه و سفر بدون اجازه‌ی قیم مرد کنند. طبق اعلام وزیر اطلاع‌رسانی عربستان،‌ این تصمیم‌گیری بخشی از تلاش‌های این کشور برای ارتقای حقوق و توانمندسازی زنان و تساوی آن با مردان بوده است.

تا پیش از تصویب قانون جدید،‌ زنان عربستانی برای دریافت گذرنامه به اجازه‌ی یک خویشاوند مرد نظیر پدر،‌ همسر یا برادر نیاز داشتند و اگر نمی‌توانستند اجازه‌ی یکی از آن‌ها را بگیرند، یک صفحه به گذرنامه‌ی قیم مرد آن‌ها اضافه می‌شد و این بدان معنا بود که به هیچ عنوان نمی‌توانند به‌صورت مستقل سفر کنند.

عربستان

اصلاحات اخیر عربستان در زمان ولیعهدی محمد بن سلمان رخ داده که از ارتقای برابری زنان در کشور صحبت کرده است. در سال ۲۰۱۸ نیز این کشور برای اولین ‌بار با صدور گواهینامه، به زنان اجازه‌ی رانندگی داد. طبق سیستم «قیومیت» عربستان سعودی که با آداب‌ورسوم اجتماعی، قوانین و مقررات همپوشانی دارد، زنان این کشور همچنان برای ازدواج یا طلاق باید از قیم مرد خود اجازه بگیرند. حضور مختلط زنان و مردان در رویدادهای عمومی ممنوع است و از نظر قانونی زنان عربستانی هم‌رده‌ی اقلیت‌ها یا شهروندان درجه دو هستند. در سال‌های اخیر، تعداد زنانی که به‌خاطر همین محدودیت‌ها از عربستان فرار کرده‌اند،‌ افزایش درخور توجهی داشته است.

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه