اخراج گردشگران از ونیز به دلیل نقض قوانین

علی حاج زوار
علی حاج زوار یکشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰
اخراج گردشگران از ونیز به دلیل نقض قوانین

اگر کسی به جدیت مقام‌های ونیز در اجرای قوانین جدید گردشگری در این شهر شک داشت، پس از اخراج دو گردشگر آلمانی که از این قوانین تخطی کرده بودند دیگر تردیدی بر اهمیت این قوانین برای ایشان باقی نماند.

قوانین جدید که به نام داسپوس شناخته می‌شوند، بیان می‌کنند که:

اگر بازدیدکنندگان جلوی مغازه‌ها، آثار تاریخی و پل‌ها بنشینند، یا بدون پیراهن و با لباس شنا در شهر پرسه بزنند یا حتی در کانال‌های تاریخی ونیز شنا کنند، جریمه خواهند شد.

این قوانین جدید به نوعی ادامه کمپین «لذت بردن همراه‌با احترام از ونیز» است که تابستان سال گذشته معرفی شده بود. این کمپین بازدیدکنندگان را از آشغال ریختن، برپاکردن بساط پیک‌نیک در مکان‌های عمومی، توقف طولانی روی پل‌ها و دوچرخه‌سواری در شهر منع می‌کرد.

ونیز

در این رابطه، دو کوله‌گرد برلینی با نشستن روی پله‌های پل معروف ریالتو و روشن کردن اجاق سفری خود برای درست کردن یک نوشیدنی گرم، خود را به دردسر انداختند. براساس بیانیه‌ای که مقام‌های شهر منتشر کردند، یک رهگذر گزارش قهوه درست کردن این زوج را به پلیس داد. در نتیجه این مسافران به خاطر رفتار نامناسب مبلغ ۹۵۰ یورو جریمه شدند و از ایشان خواسته شد تا ونیز را ترک کنند. این چهلمین باری از ماه مه امسال تا به حال بوده است که از گردشگران به دلیل تخطی از قوانین خواسته شده است تا شهر را ترک کنند.

لوئیجی برونارو شهردار ونیز می‌گوید:

باید به ونیز احترام گذاشت. افراد بی‌اخلاقی که به اینجا می‌آیند و فکر می‌کنند می‌توانند هر کاری دلشان خواست بکنند، باید متوجه شوند که پلیس محلی آن‌ها را دستگیر، مجازات و اخراج خواهد کرد. از این زمان به بعد هویت این افراد اخراج شده در اختیار سفارت و کنسولگری کشور متبوع‌شان قرار خواهد گرفت.

نوشیدن الکل نیز بین ساعت‌های هشت شب تا هشت صبح در خیابان ممنوع است و جشن‌های گروهی در فضای باز مثل مهمانی‌های مرغ و گوزن تنها در طول روز یا آخر هفته‌ها مجاز است. عدم رعایت جزئی این قوانین با جریمه‌هایی از ۲۵ یورو و بیشتر مجازات خواهد شد و خطاهای بزرگ‌تر مشمول جریمه تا سقف ۵۰۰ یورو نیز می‌شود.

ونیز

محبوبیت فعلی ونیز بین توریست‌ها مشکلاتی را برای این شهر ایجاد کرده است و مقامات این شهر سعی دارند تا از آثار تاریخی و محیط زیست آسیب‌پذیر آن محافظت کنند. پس از برخورد یک کشتی کروز با اسکله‌های کانال گوئیدکا در ماه ژوئن امسال، شهردار ونیز از یونسکو خواست تا این شهر را در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار دهد.

مطالب مرتبط:

منبع Lonely Planet

دیدگاه