جاهای دیدنی اردن که در فیلم‌های هالیوودی درخشیده‌اند

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی چهار شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
جاهای دیدنی اردن که در فیلم‌های هالیوودی درخشیده‌اند

ازآنجاکه فیلم‌های زیادی از مریخی و علاء‌الدین گرفته تا سیاره‌ی سرخ و سریال جن در جاهای دیدنی اردن ساخته شده است، علاقه‌مندان می‌توانند در سفر به این کشور از آن‌ها دیدن کنند.

مناظر فوق‌العاده دیدنی و متنوعی در کشور اردن وجود دارد، از خط افق نمادین امان،‌ پایتخت اردن، تا بقایای باستانی پترا و چشم‌اندازهای بیابانی وادی رم، پس‌زمینه‌های زیبایی خلق می‌کنند، موضوعی که از چشم فیلم‌سازان دور نمانده است. از سال ۱۹۵۷ بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی بلند در اردن فیلم‌برداری شده و فقط ۲۹ مورد از آن‌ها نظیر دو فیلم جنگ ستارگان،‌ مریخی و علاء‌الدین با هنرنمایی ویل اسمیت، در پنج سال اخیر بوده است.

سریال جن، اولین سری از فیلم‌های نتفلیکس به‌زبان عربی است که در اردن فیلم‌‌برداری و تابستان امسال پخش شد که انتقاداتی را به‌همراه داشت. اعتراض‌های شدیدی به صحنه‌های غیراخلاقی این سریال صورت گرفت و حتی ممنوعیت پخش آن نیز مطرح شد. اگر طرفداران و منتقدان سریال جن را کنار بگذاریم،‌ همه ما قبول داریم که مناظر موجود در آن واقعا چشمگیر و زیبا هستند. در ادامه قصد داریم به تعدادی از جاهای دیدنی اردن اشاره کنیم که می‌توانید در طول سفر خود از آن‌ها دیدن کنید.

مریخ در فیلم مریخی و ماه در روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان

اردن

کاراکتر مت دیمون در فیلم مریخی،‌ بخش زیادی از زمان خود را روی مریخ گذراند، جالب است بدانید که این صحنه‌ها درست روی همین کره‌ی خاکی و در بیابان وادی رم گرفته شده‌اند. منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی وادی رم که در میراث جهانی یونسکو قرار دارد،‌ حدوداً ۷۲۰ کیلومتر ذخیره‌گاه طبیعی در بخش جنوبی اردن است. با اینکه برای رفتن به این منطقه نیازی به سفینه‌ی فضایی ندارید؛ اما وقتی در تپه‌های شنی قرمزرنگ آن قدم می‌زنید، در امتداد کوه‌های ماسه‌ای راه می‌روید و زیر ستارگان می‌خوابید، این حس به شما دست می‌دهد که به سیاره‌ی دیگری رفته‌اید. این تصاویر را در فیلم‌های متعددی از جمله علاء‌الدین، تبدیل‌شوندگان: انتقام فالن و سیاره‌ی سرخ نیز دیده‌اید.

بقایای باستانی مسکونی در سریال جن

اردن

مقبره‌ها، مسیرها و غارهایی که در سریال جن به‌چشم می‌خورد، در منطقه‌ی باستان‌شناسی پترا با ابعاد ۲۶۴ کیلومتر مربع قرار دارند. پیشنهاد نمی‌کنیم که در این منطقه به‌دنبال جن بروید، اما می‌توانید در مسیرهای این شهر باستانی سفر کنید و به مکان‌هایی نظیر محل عالی قربانی (High Place of Sacrifice) و بناهای یابود معروفی همچون گنجینه‌ی افسانه‌ای (legendary Treasury) سر بزنید که در صحنه‌ی مملو از شمع «پترا در شب» در فیلم جن دیده می‌شود. همین صحنه در فیلم‌های دیگری نظیر ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی،‌ تبدیل‌شوندگان: انتقام فالن، مورتال کامبت: نابودی نیز وجود دارد.

پل‌ سنگی در علاء‌الدین

جالب است بدانید طاق‌های سنگی فیلم‌ علاء‌الدین، واقعی هستند. در واقع، در منطقه‌ی وادی رم، پل‌های سنگی خارق‌العاده‌ای مثل پل اوم فروث، لیتل بریج، بورداه و جبل خرازه وجود دارد. برای بازدید از این پل‌ها از یک راهنمای محلی کمک بگیرید،‌ اما در جریان باشید که فقط فیلم‌سازها نیستند که به این مناطق دیدنی می‌آیند،‌ بازدیدکنندگان زیادی نیز برای عکاسی از این اشکال صخره‌ای معرکه، خود را به این مکان‌ها می‌رسانند و تعدادشان هر روز بیشتر می‌شود.

خط افق شهر در سریال جن

سریال جدید نتفلیکس، ‌گوشه‌ای از خط افق ساده و در عینِ حال، خیره‌کننده‌ی امان را به بینندگان نشان می‌دهد. در واقع، پایتخت اردن روی تپه‌ها ساخته شده است و مکان‌های بلند متعددی برای تماشای مناظر اطراف وجود دارد، از جمله رستوران‌های روف‌تاپ، بارهای روف‌تاپ،‌ کافه‌های مناسب خانواده‌ها و حتی محوطه‌ی باستان‌شناسی سیتادل هیل (Citadel Hill).

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه