هشدارها و توصیه‌های سفارت کشورمان در گرجستان به مسافران ایرانی

زهره زرشکیان
زهره زرشکیان شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵
هشدارها و توصیه‌های سفارت کشورمان در گرجستان به مسافران ایرانی

سفارت ایران در گرجستان به شهروندان ایرانی توصیه‌ها و هشدارهای مسافرتی داده است که پیش از سفر به این کشور باید آن‌ها را مدنظر داشته باشید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان به‌منظور حمایت از حقوق ایرانیان و همچنین پیشگیری از بروز مشکلات موجود و خسارات جبران ناپذیر مالی، اخلاقی و... توصیه‌هایی را به مسافران گرجستان بیان و هشدارهایی را اعلام کرده است که در ادامه می‌خوانید:

۱. مدت لغو ویزا با گرجستان ۴۵ روز بوده و اقامت بیشتر، جریمه و اخراج در پی دارد. ضمنا این مدت صرفا به‌منظور اهداف گردشگری بوده و سایر فعالیت‌ها مانند اشتغال به کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، خرید و اجاره ملک و...، بدون اخذ اقامت و مجوزهای قانونی از دولت گرجستان، می‌تواند فرد را دچار مشکل کند.

۲. مقدار ارز مجاز همراه مسافر در مرز، مبلغ ده هزار دلار یا معادل آن است. چنانچه فردی بیش از مبلغ تعیین شده همراه دارد، لازم است در بدو ورود نسبت به اعلام آن و تکمیل فرم‌های مربوطه به ماموران گمرک مراجعه کند.

۳. طلای همراه مسافر میزان متعارفی شامل گردنبند، النگو و... بوده و چنانچه طلای همراه فراتر از حد مجاز باشد و جهت ثبت به ماموران گمرک اعلام نشود، به‌عنوان قاچاق محسوب می‌شود.

۴. مراقب پاسپورت خود باشید. مسئولیت و عواقب هرگونه سوء استفاده از آن بر عهده صاحب پاسپورت بوده و ضمناً بدون پاسپورت، دچار مشکلات متعدد خواهید شد.

۵. گذرنامه خود را به هیچ‌کس ندهید و گذرنامه هیچ فردی را به‌عنوان ضمانت، امانت و... نپذیرید.

۶. با توجه به کلاهبرداری‌های مختلف و متعدد، به افراد ناشناس اعم از ایرانی و خارجی اعتماد نکنید و در صورت مواجهه با سودجویان و کلاهبرداران، در اسرع وقت با مدارک و اسناد معتبر به پلیس مراجعه کنید.

۷. گذرنامه و ویزای جعلی بلافاصله در مرز گرجستان شناسایی شده و دارندگان آن‌ها دستگیر می‌شوند.

۸. حمل مواد مخدر در گرجستان از جرم قتل نیز سنگین‌تر و مجازات آن شامل زندان‌های طولانی مدت و جریمه‌های سنگین مالی بوده و مشمول هیچ گونه عفو یا تخفیفی نیست.

۹. ورود و همراه داشتن داروهایی که حاوی مقادیری مواد مخدر یا روانگردان باشند، ممنوع است و مجازات سنگینی دارد. ضمن آنکه تمامی داروهای مورد نیاز در این کشور موجود و در دسترس هستند.

۱۰. به دلایل فوق و... از پذیرش هرگونه بسته یا چمدان از مسافران و افراد ناشناس اکیدا خودداری کنید. مسئولیت ورود هرگونه جنس و ماده غیر مجاز، صرفا به نام فردی که محموله به نام وی ثبت شده و همراه‌ش دارد، خواهد بود.

۱۱. جهت اجتناب از سرقت یا دام‌های گوناگون مانند قرار دادن مواد مخدر در خانه یا وسایل شما و... از اسکان در منازل شخصی و ناشناس به شدت پرهیز کنید.

۱۲. ارز کافی همراه داشته و تبدیل ارز فقط در صرافی‌های معتبر انجام شود.

۱۳. برای پیشگیری از سرقت یا فقدان پول و مدارک، تمامی وجوه نقد و مدارک خود را در سطح شهر همراه نبرید.

۱۴. جهت رانندگی در گرجستان، می‌بایست گواهینامه رانندگی بین‌المللی داشته باشید.

۱۵. زبان، فرهنگ و قوانین کشور ما و گرجستان کاملا متفاوت بوده، لذا لازم است از قوانین و مقررات کشور میزبان اطلاع داشته و آن‌ها را رعایت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی پرهیز شود.

اگر برای سفر به این کشور برنامه‌ریزی می‌کنید ما در کجارو به شما در انتخاب تور گرجستان کمک می‌کنیم. در کجارو می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین تورهای تفلیس و گرجستان را از بین ده‌ها تور که توسط آژانس‌های معتبر گردشگری برگزار می‌شوند، جست‌وجو و انتخاب کرده و سفر خود را با پایین‌ترین قیمت برنامه‌ریزی کنید.

آفر تور گرجستان

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه