رونمایی از اشیای باستانی نفیس در موزه شوش

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰
رونمایی از اشیای باستانی نفیس در موزه شوش

به‌مناسبت روز جهانی موزه ۱۱ شیء نفیس مکشوفه در حفاری‌های باستانشناسی شوش برای اولین بار در موزه شوش به نمایش گذاشته شدند.

طبق اعلام بیژن حیدری‌زاده، مدیر پایگاه میراث جهانی شوش، به‌مناسبت ۲۸ اردیبهشت‎ماه روز جهانی موزه از ۱۱ شیء نفیس مربوط به سده‎های نخستین دوران اسلامی که در حفاری‌های باستان‎شناسی در شوش کشف شده بودند، برای اولین بار رونمایی و این اشیا در موزه شوش به نمایش گذاشته شدند. حیدری‌زاده در رابطه با این خبر افزود:

این اشیا پیش از این در انبارهای اشیاء ساماندهی شده بودند که پس از طی مراحل حفاظت و مرمت، به مناسبت روز جهانی موزه‎ها در محل موزه شوش به نمایش گذاشته شدند.

او ادامه داد:

همچنین، طی هفته جاری و به مناسبت هفته میراث فرهنگی، رونمایی از یک قطعه نقاشی مربوط به دوره هخامنشی که از کاخ اردشیر کشف شده است، انجام خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش با بیان این‎که تاکنون از این اثر رونمایی نشده و فقط در گزارش‎های باستان‎شناسی به آن اشاره شده است، افزود:

این نقاشی توسط کارشناسان پایگاه میراث جهانی شوش مرمت، استحکام‏‌بخشی، تثبیت و آماده شده است.

وی در ادامه با اشاره به این‎که امروز (۲۸ اردیبهشت‎ماه‎) به مناسبت روز جهانی موزه‎ها، بازدید برای بازدیدکنندگان از موزه و محوطه میراث جهانی شوش رایگان است، گفت:

برنامه‎های آموزشی‎ مختلفی نیز در مناسبت‎های مختلف در دستور کار پایگاه میراث جهانی شوش است که در همین راستا برنامه‎های بازدید دانش‎آموزان و دانشجویان در طول سال و به ویژه در هفته میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است.

حیدری‎زاده تصریح کرد:

پایگاه میراث جهانی شوش از سال گذشته تاکنون در راستای برنامه‎های آموزشی خود تعامل خوبی با دانشکده باستان‎شناسی شوش برقرار کرده و برنامه‎های متنوعی را در موزه و سالن جانبی موزه شوش (سالن معرفی و اطلاع رسانی) برای دانشجویان برگزار کرده است.

عکس کاور: جواد خراسانی

مطالب مرتبط:

دیدگاه