زائران عتبات عالیات بدون ویزا به مرز مهران مراجعه نکنند

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا پنجشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
زائران عتبات عالیات بدون ویزا به مرز مهران مراجعه نکنند

فرمانده انتظامی ایلام اعلام کرد رایگان بودن ویزای عراق به معنی به لغو روادید نبوده و اتباع دو کشور حتما برای خروج از کشور باید ویزا تهیه کنند.

طبق توافق صورت گرفته میان روسای جمهور دو کشور ایران و عراق در جریان سفر دکتر حسن روحانی به عراق، ویزای ایران و عراق برای شهروندان هر دوکشور رایگان شد که طبق اعلام وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت، از روز ۱۷ فروردین‌ماه، همزمان با حضور نخست وزیر عراق در ایران، اجرایی شد.

سردار نورعلی یاری، فرمانده انتظامی ایلام، در رابطه با سفر اتباع دو کشور ایران و عراق گفت:

با توجه به توافق صورت گرفته بین کشور جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق اخذ روادید برای اتباع دو کشور به صورت رایگان است، اما این توافق به معنای لغو روادید نبوده و اتباع دو کشور حتما برای خروج از کشور باید ویزا معتبر را از سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های دو کشور تهیه کنند.

وی افزود:

به منظور روان‌سازی و جلوگیری از ازدحام زائران در مرزهای منتهی به کشور عراق و از جمله مرز زمینی مهران، براساس توافقات صورت گرفته و دستورالعمل صادره از پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا از خروج زائران دارای ویزای گروهی جلوگیری می‌شود.

فرمانده انتظامی استان ایلام یادآور شد:

زائران برای خروج از کشور باید حتماً ویزای انفرادی داشته و در گذرنامه‌های آن‌ها الصاق شود.

وی افزود:

زائرانی که قصد زیارت عتبات عالیات را دارند برای تسریع در خروج و جلوگیری از ازدحام در پایانه مرزی، ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به مرز نسبت به واریز عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی یا اپلیکیشن‌های معتبر اقدام و این موضوع را به نقطه صفر مرزی موکول نکنند.

سردار یاری در پایان گفت:

با توجه به رایگان شدن ویزا، زائران محترم جهت اخذ روادید، به کنسولگری‌های عراق مستقر درشهرهای مشهد، کرمانشاه، خوزستان، تهران و… مراجعه و مراقب افراد سودجو و کلاهبردار باشند و در صورت مشاهده این افراد، حتما مراتب را به پلیس ۱۱۰ اعلام کنند.

طبق گفته سردار یاری از ابتدای توافقات انجام شده بین کشورمان و کشور عراق مبنی بر رایگان شدن ویزا برای طرفین، خروج زائران از پایانه مهران ۷۰ درصد افزایش یافته است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه