ورزشگاه امجدیه در فهرست آثار ملی ثبت شد

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا چهار شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۰
ورزشگاه امجدیه در فهرست آثار ملی ثبت شد

ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) به عنوان نخستین ورزشگاه تهران، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

محسن شیخ‌الاسلامی، مدیر روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان تهران، با اعلام خبر ثبت ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه سابق) تصریح کرد:

هشت اثر تاریخی شامل ورزشگاه امجدیه، زورخانه پولاد، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، پادگان ۰۶، منطقه پاسداران، حمام سرپولک، میراث صنعتی نظامی سلطنت آباد در صنایع دفاع منطقه پاسداران و دو منزل مسکونی در منطقه ۱۱ و ۱۲ شهرداری تهران در جلسه شورای عالی ثبت در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

شیخ‌الاسلامی با اعلام اینکه، شرایط و ضوابط نگهداری و حریم آثار ثبت‌شده به مالکان و دستگاه‌های متولی ابلاغ خواهد شد گفت:

حفظ و صیانت از هویت شهر تهران نیازمند همت و عزم عمومی است که خوشبختانه این تغییر نگرش در صیانت از میراث‌ فرهنگی در محوطه‌های نظامی نیز دیده می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی استان تهران افزود:

ثبت میراث معنوی و طبیعی از بخش‌های مغفول مانده در استان تهران است به همین منظور تلاش خواهیم کرد در سال ۹۸ آثار معنوی و طبیعی بیشتر مورد توجه و ثبت قرار گیرد.

شیخ‌الاسلامی خاطر یادآور شد:

هشت اثر مذکور اثر تحت حفاظت و نظارت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازات بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان تهران ممکن خواهد بود.

گفتنی است ورزشگاه شهید شیرودی یا ورزشگاه امجدیه واقع در خیابان مفتح تهران قرار دارد که تا پیش از ساخت ورزشگاه آزادی، نخستین ورزشگاه تهران و بزرگترین ورزشگاه فوتبال پایتخت محسوب می‌شد. این ورزشگاه میزبان بازی‌های خانگی تیم ملی ایران و دو تیم بزرگ پایتخت تاج و پرسپولیس بوده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه