فهرست داروهای ممنوعه حجاج منتشر شد

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا سه شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
فهرست داروهای ممنوعه حجاج منتشر شد

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور فهرست اسامی ممنوعه برای حجاج به هنگام عزیمت به عربستان را اعلام کرد.

سردار حسن مهری، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور، ضمن اعلام فهرست داروهای ممنوعه برای حجاج به قوانین سخت‌گیرانه پلیس عربستان اشاره کرد و در این باره گفت:

عمده‌ترین چالشی که حجاج را در این سفر معنوی تهدید می‌کند، عدم آگاهی از قوانین سخت گیرانه کشور عربستان در خصوص داروهای ممنوعه و حمل مواد مخدر است؛ آشنایی با قوانین کشور عربستان و توجه به توصیه‌های پلیس و دستگاه‌های مسئول موجب برگزاری هرچه باشکوه‌تر مناسک حج خواهد بود.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره به اهمیت کلاس‌های آموزشی در آستانه اعزام به این سفرمعنوی، گفت:

اطلاعاتی که توسط سازمان حج و زیارت و سایر دستگاه‌های دولتی ارائه می‌شود کمک خواهد کرد که در طول این سفر از زمان شروع اعزام به سرزمین وحی، در طول مناسک حج و حتی هنگام مراجعت به کشور ایران، مشکلی نداشته باشیم.

قرص‌های ترامادول، متادون، آمپول‌های مرفین، قرص‌های کدئین‌دار، شربت‌های مربوطه و برخی از داروهای گیاهی مانند شیرین بیان به علت شباهت به داروهای مخدر جزو داروهای ممنوعه بوده و هرگونه حمل و نگهداری آن‌ها در کشور عربستان مجازات سنگینی دارد.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور، به وابستگی برخی از زائران به داروهای ممنوعه، اشاره و تاکید کرد که زوار قبل از اعزام به کشور عربستان باید نسبت به معالجه خود اقدام کنند تا برای آنها در آن کشور مشکلی به وجود نیاید، زیرا هیچ گونه امکانات درمانی در این زمینه از سوی کشور عربستان به آ‌ن‌ها ارائه نخواهد شد.

طبق گفته سردار مهری، اگر زائری برای بیماری، داروی خاصی مصرف می‌کند باید ضمن هماهنگی پزشک سازمان حج، نسخه خود را به همراه داشته تا در فرودگاه با مشکلی مواجه نشود.

این مقام مسئول در ادامه از زائران خواست تا ضمن حضور به موقع در فرودگاه و جلوگیری از هرگونه تأخیر پروازی، از اشیا گرانبهای خود مانند ارز، پول و مدارک شناسایی مراقبت کرده و از قرار دادن این اشیا در بار غیر همراه که سبب کندی بازرسی مسافران می‌شود، خودداری کنند.

وی از حجاج خواست تا از پذیرش هرگونه امانت اعم از ساک، چمدان و بسته متعلق به فرد دیگری، خودداری کنند؛ زیرا در صورت کشف اشیا ممنوعه و موارد مشکوک در آن، مسئولیت متوجه حامل بار است.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور در خاتمه خاطر نشان کرد:

پلیس فرودگاه‌های کشور پیش بینی‌های لازم جهت آرامش و آسایش حجاج در فرودگاه‌های سراسر کشور را اتخاذ نموده و از حجاج خواست در صورت بروز هرگونه مشکل یا پیش آمدی مراتب را به پلیس اعلام تا اقدام لازم در این خصوص انجام شود.

عکس کاور: خبرگزاری شفقنا

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه