روستایی رویایی در جنگل‌های بزرگترین پارک خاورمیانه

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
روستایی رویایی در جنگل‌های بزرگترین پارک خاورمیانه

کلبه‌های بوم‌گردی روستای زیبای کلین خونی در بستر جنگل‌های رویایی پارک خاورمیانه، جاذبه‌ای مفرح برای گردشگران به ارمغان آورده است.

اگرچه بوم‌گردی زیاد در این منطقه رونق نگرفته اما اگر روزی ابر و باد و مه خورشید دست در دست هم دهند تا گامی برای رونق اقتصادی این منطقه برداشته شود بی شک کلبه‌های بوم گردی در بستر جنگل‌های بکر این روستا می‌تواند جاذبه‌ای مفرح و آرامش بخش برای گردشگران باشد. روستای کلین خونی یکی از روستاهای با قدمت منطقه از توابع شهرستان نور در بخش مرکزی دهستان ناتل کنار علیا با جمعیت حدود ۲۳۴ نفر و ۷۸ خانوار در منطقه‌ای سرسبز قرار گرفته است.

جنگل‌های بزرگترین پارک خاورمیانه، در حدود ۳ کیلومتر از این مکان را به صورت نعل اسبی احاطه کرده‌اند که از غرب به روستای افراسیابکلا، از جنوب به روستای کاردگرکلا، نصرت آباد و حاجی آباد متصل شده‌اند.

ابوالفضل انتظاری، رئیس شورای روستای کُلین خونی شهرستان نور با اشاره به اینکه مردم این روستا به دلیل محرومیت‌ به شهر مهاجرت کرده‌اند، خاطرنشان کرد که عوارض دریافتی روستا به دلیل محرومیت پایین است و این در حالیست که سال‌های گذشته سازمان همیاری، بخشی از زمین‌های کلین خونی را تغییر کاربری داد که از این تغییر عوارضی که حق مردم بوده و به نوعی درآمد روستا هم محسوب می‌شود، تاکنون به حساب دهیاری واریز نشده است.

وی در ادامه، زمین‌های کُلین خونی شهرستان نور که تحت کشت زراعت قرار دارند را در این منطقه ۱۷۰ هکتار عنوان کرد و تاکید کرد که این روستا ظرفیت بسیاری در حوزه کشاورزی دارد به طوری که به دلیل وجود زمین‌های متعدد با قابلیت کشت، افرادی از شهرهای آمل و بابل به صورت موقت برای انجام کشاورزی و زراعت به این روستا رفت و آمد می‌کنند. انتظاری با بیان اینکه زمین‌های زیر کشت بسیاری در اینجا وجود دارد اما حقابه سهم روستا بسیار کم است، ادامه داد که درخواست حفر چاه نیمه عمیق به اداره آبیاری داده شد اما مجوز این کار داده نشده و مردم از ۵۰ چاه سطحی برای کشت و زرع استفاده می‌کنند.

وی همچنین به مجتمع تفریحی که در این روستا ساخته شده اشاره کرد. مجتمع دشت نور شرکتی خصوصی بوده که با مجوز تغییر کاربری داد. بیشتر فعالیت این مجموعه در حوزه تفریحی توریستی بود و در حوزه اشتغال‌زایی و جذب گردشگر برای روستا مؤثر بوده است. محمد حبیبی یکی از اهالی روستا نیز اشاره کرد که بیش از ۶۰۰ خانوار از این روستا به دلیل نبود امکانات کافی مهاجرت کردند که بیشتر آنها امروز جوانان تحصیل کرده‌ای هستند که می‌توانند با بازگشت خود به منطقه، کلین خونی، آن را به یک روستای توسعه یافته تبدیل کنند. 

وی با اشاره به اینکه لوله‌کشی آب شرب روستا از مسیر زمین‌های کشاورزی می‌گذرد خاطرنشان کرد که شکستگی لوله‌های آب شرب در فصل کشاورزی سبب می‌شود تا سمومی که کشاورزان برای مزارع خود استفاده می‌کنند با شکستگی وارد آب شرب مردم روستا شود که بسیار خطرناک است. حبیبی با اشاره به اینکه برای جذب و ماندگاری جوانان در روستا باید سرمایه‌گذاری‌های لازم صورت گیرد، بر اینکه جوانان این روستا نیازمند زمین ورزشی هستند که متأسفانه نبود آن باعث شده تا آنها مسافت زیادی را تا شهر برای پر کردن اوقات فراغت خود طی کنند و همین قضیه آنها را از بودن و ماندن دائم در روستا دلسرد می‌کند تاکید کرد.

وی در پایان، ایجاد آب بندان در روستا و استفاده از آن برای مصارف کشاورزی و ورود مسافران و تفرج گردشگران، را سبب ایجاد درآمدزایی مناسب برای اهالی روستا دانست.

عکس از علی تقوی

 

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه