درخواست پرداخت خسارت ۲۳ هواپیمای زمین‌گیر شده توپولوف

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش دوشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
درخواست پرداخت خسارت ۲۳ هواپیمای زمین‌گیر شده توپولوف

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درخواست خود را برای پرداخت زیان زمین‌گیر شدن ۲۳ هواپیمای توپولف توسط دولت، به مجلس ارائه کرد.

مقصود اسعد سامانی ضمن اعلام درخواست پرداخت زیان زمین‌گیر شدن ۲۳هواپیمای توپولف چهار شرکت هواپیمایی اشاره کرد که در اواخر سال ۱۳۸۹ سازمان هواپیمایی کشوری دستور داد همه هواپیماهای توپولف شرکت‌های هواپیمایی زمین‌گیر شده و از پرواز آن‌ها جلوگیری شود. ۲۳ هواپیمای توپولوف موجود متعلق به چهار شرکت هواپیمایی بودند که خدمات پرواز ارائه می‌کردند که با جلوگیری از پرواز، دچار زیان بسار شدند زیرا هم مسیر پرواز خود را از دست داده بودند و هم قادر نبودند از سرمایه خود به عنوان یک منبع درآمد استفاده کنند.

دبیر این انجمن تاکید کرد که چهار شرکت هواپیمایی مورد نظر ۲۳ هواپیمای توپولف داشتند و ضرر و زیان بسیاری به آنها وارد شده بود. وی گفت:

از سال ۱۳۸۹ دولت اقدامی برای پرداخت خسارت شرکت‌های هواپیمایی نکرده و در حال حاضر پیشنهاد می‌کنیم با تعیین قیمت کارشناسی، خساراتی که شرکت‌های هواپیمایی مربوطه متحمل شدند، پرداخت شود.

سامانی به پیشنهاد انجمن شرکت‌های هواپیمایی به مجلس برای پرداخت خسارت ۲۳هواپیمای توپولف زمین‌گیر شده اشاره و تاکید کرد انجمن این پیشنهاد را به مجلس ارائه کرده تا در صورت صلاحدید نمایندگان، در لایحه بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده و زیان این شرکت‌ها پرداخت شود. به گفته سامانی این پیشنهاد در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به صورت یک تبصره به لایحه بودجه ۹۸ مصوب شده و با تصویب آن در کمیسیون تلفیق در صحن مجلس ارائه می‌شود.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی رقم خسارت ناشی از زمین‌گیر شدن این هواپیماها را وظیفه کارشناسان دادگستری دانست و تاکید کرد، با تشخیص کارشناسان خسارت تحمیل شده به شرکت‌های هواپیمایی پرداخت می‌شود. وی همچنین در این مورد که تصمیم دولت در سال ۱۳۸۹ به دلیل خطرات سقوط هواپیماهای توپولف و وقایع ناگوار سقوط بود اشاره کرد که هواپیماها قابل پرواز بوده و می‌توانستند تا سال ۲۰۲۰ میلادی پرواز کنند.

 

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه