وجود بیش از ۹۰ درصد خانه‌‌ مسافرهای غیرمجاز

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر چهار شنبه، ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۵
وجود بیش از ۹۰ درصد خانه‌‌ مسافرهای غیرمجاز

به گفته رئیس جامعه هتلداران کشور بیش از ۹۰ درصد خانه‌‌ مسافرها غیرمجاز هستند.

دستگاه‌های اقامتی غیرمجاز همچون خانه‌مسافرها یکی از موارد مورد بحث صنعت گردشگری بوده که همواره مخالفت هتل‌داران را به‌همراه داشته است. بر این اساس چند روز پیش شهرام علی‌محمدی، معاون گردشگری استان تهران با ارسال بخشنامه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی را ملزم به اسکان مسافران در مراکز اقامتی دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی دانست و اعلام کرد با دفاتری که برای کاهش هزینه یا سایر موارد اقدام به اسکان مسافران در مراکز غیرمجاز می‌کنند، برخورد قانونی خواهد کرد.

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران کشور درباره دستگاه‌های اقامتی غیرمجاز گفت:

در حال حاضر بحث دستگاه‌های اقامتی غیرمجاز فراکشوری شده و در همه استان‌ها چنین اقامتگاه‌هایی را احداث کرده‌اند. از خانه‌های اجاره‌ای تا سایر واحد‌های اقامتی جزء این دستگاه‌ها هستند و اکنون به بحث اقامت رو آورده‌اند. همین موضوع سبب شده تا کیفیت خدمات‌دهی ما در بحث بهداشت و موارد دیگر به‌شدت کاهش پیدا کند.

وی افزود:

علاوه بر این موضوعات وجود این دستگاه‌های اقامتی رقابت نابرابری را ایجاد کرده است. چراکه آنها مالیات، بیمه و عوارض‌های دیگر را پرداخت نمی‌کنند و قیمت تمام شده آنها بسیار پایین تمام می‌شود. بنابراین با قیمت‌های خیلی پایین‌تر از هتل‌ها خدمات می‌دهند و بخش اعظمی از بازار را جذب می‌کنند. همچنین جدا از این مباحث در این دستگاه‌های اقامتی ممکن است، ده‌ها مشکل دیگر همچون مسائل اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد شود. به‌هرحال امکان وقوع خیلی از اتفاقات در این مکان‌ها وجود دارد و ما خودمان بارها چنین چیزهایی را شنیده‌ایم.

حمزه‌زاده با بیان اینکه بالای ۹۰ درصد خانه‌های مسافری که در حال حاضر فعالند، غیرمجاز هستند، ادامه داد:

حتی اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز باید برای فعالیت خود از سازمان میراث فرهنگی مجوز بگیرند ولی ما بعضا می‌بینیم که آنها تابلو اقامتگاه‌های بوم‌گردی دارند ولی هیچ‌گونه مجوزی از جایی نگرفته و به‌نوعی غیرمجاز به شمار می‌آیند.

حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی در پاسخ به رئیس جامعه هتلداران کشور درباره بخشنامه ارسال شده از سوی معاون گردشگری استان تهران به دفاتر که آنها را ملزم به اسکان گردشگران در مراکز اقامتی دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی می‌کند، گفت:

وقتی شما لفظ اقامتگاه‌های غیرمجاز را به کار می‌برید؛ نه تنها آژانس بلکه هیچ مکان دیگری هم نمی‌تواند آن را به گردشگران اختصاص دهد. مگر آژانس‌ها در حال کار کردن با اقامتگاه‌های غیرمجاز هستند که چنین صحبت‌هایی مطرح می‌شود؟

وی ادامه داد:

در حال حاضر هتل‌ها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، خانه‌مسافرها همگی جزو اقامتگاه‌های مجازی به شمار می‌آیند که مصوبه دارند. بر این اساس هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی کار دفاتر را بگیرد و بگوید که شما حق ندارید با این دستگاه‌های اقامتی کار کنید. حال اگر سیاست تشکیل خانه مسافرها غلط بوده باید این سیاست را درست کنید ولی وقتی به آنها اجازه کار داده شده، نمی‌توان جلوی کار کردن با آنها را گرفت. البته ناراحتی هتلداران از وجود این دستگاه‌های اقامتی درست است و اصولا نباید اجازه تشکیل این خانه مسافرها داده می‌شد.

رفیعی در ادامه بیان کرد:

چرا هتل‌ها با توجه به هزینه هنگفتی که برای ساخت خود کرده‌اند، باید خالی باشند و ما خانه مسافر داشته باشیم و دغدغه‌های دیگری را دنبال کنیم؟ اگر ضابطه اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای مناطق ییلاقی و روستایی است، چرا مجوز می‌دهند که ما بوم‌گردی در شهرها داشته باشیم؟ مکان‌های بوم‌گردی باید خارج از شهرها باشند تا هتل‌های ما آسیب نبینند.

مطالب مرتبط:

منبع ایلنا

دیدگاه