گسل های پیرامون آتشفشان دماوند عاملی مهم برای فعال شدن این آتشفشان

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر چهار شنبه، ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
گسل های پیرامون آتشفشان دماوند عاملی مهم برای فعال شدن این آتشفشان

به گفته ‌رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران گسل‌های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند وجود داشضته که می‌تواند موجب فعال شدن آتشفشان دماوند شود.

گسل‌های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند مانند بلده، لار،‌ مشاء، کندوان و فیروزکوه قرار دارند؛ بنابراین لرزه خیزی می‌تواند بر فعالیت‌های این آتشفشان اثر بگذارد.

قسمت‌های جنوبی شهر کیاسر به‌دلیل وجود تعداد گسل‌های فعال ‌از جمله گسل‌های شمال البرز، گسل بادله و مجموعه گسلی آستانه دارای فعالیت لرزه‌ای بیشتری نسبت به سایر نقاط استان است.

‌‌جمال باکویی، رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران، در مورد اینکه آیا دریای خزر به‌ویژه در محدوده استان مازندران می‌تواند عاملی برای تخریب پس از زلزله و احتمال وقوع سونامی باشد، گفت:

در بستر دریای خزر نیز گسل فعال وجود دارد، اما زمین‌لرزه‌های بزرگی بستر اقیانوس‌ها و دریاهای آزاد که باعث ایجاد سونامی های وحشتناکی مانند آنچه که در ‌سواحل ژاپن و اندونزی اتفاق افتاده در دریای خزر به‌ندرت گزارش شده است. اما در اثر یک زمین‌لرزه بزرگ امکان وقوع سونامی با شدت کمتری ممکن به نظر می‌رسد و ممکن است مقداری پیشروی آب در سواحل به‌ویژه در گلستان یا گیلان را داشته باشیم.

به گفته وی در حال حاضر استان مازندران دارای ۶ ایستگاه لرزه نگاری فعال بوده است.

وی ادامه داد:

‌ایستگاه لرزه‌نگاری گلوگاه، کیاسر، آلاشت، آمل، پول و مازیچال کلاردشت از جمله ایستگاه های فعال بوده که هم‌اکنون به‌منظور پایش زمین‌لرزه‌های خُرد در استان حداقل به چهار ایستگاه لرزه‌نگاری دیگر نیازمندیم؛ البته مقرر است با همکاری استانداری و مدیریت بحران استان در سال آینده یک دستگاه پیشرفته لرزه نگاری در شهرستان رامسر ‌ایجاد کنیم.

رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران همچنین در مورد صحت پیش‌بینی‌هایی که این روزها در خصوص زمان، قدرت و غیره در فضای مجازی از زلزله صورت می‌گیرد و دلایل موافقت یا مخالفت آن گفت:

امر پیش‌بینی زلزله به‌طور علمی در حال حاضر با قطعیت کامل اتفاق نیفتاده است، البته در پیش‌بینی مکانی تا حدودی رو به جلو حرکت کردیم، اما در پیش‌بینی زمانی زلزله نیازمند توانایی پیشرفته و بالاتری هستیم که این مهم نیزعملی خواهد شد؛ ‌بنابراین در حال حاضر پیش‌بینی وقوع زلزله در فضای مجازی شایعه‌ای بیش نیست.

عکس کاور از Илья Пономарев 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه