کنترل فروش میلیاردی بلیط موزه ها با راه اندازی سامانه الکترونیکی فروش

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر شنبه، ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰
کنترل فروش میلیاردی بلیط موزه ها با راه اندازی سامانه الکترونیکی فروش

با راه‌اندازی نخستین فاز الکترونیکی کردن فروش بلیط موزه‌ها، میزان بازدید از موزه‌ها چند میلیون افزایش یافته است.

سامانه فروش الکترونیکی بلیط در موزه‌ها مدتی است که راه‌اندازی شده، این اقدام یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری از هر سوء استفاده، بروز مشکل و البته اعلام آمار بازدید صحیح است.

همچنین با چنین اقدامی فروش بلیط‌ها کنترل شده است، براساس اخبار منتشر شده در نوروز ۹۷ با الکترونیکی کردن فروش بلیط موزه‌ها شاهد افزایش چند میلیونی در میزان بازدید از موزه‌ها بودیم.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور دراین خصوص اعلام کرده‌ است:

در طول ایام نوروز ۹۷ بیش از هفت میلیون و ۸۲۵ هزار نفر از موزه‌های کشور و محوطه‌هایی که برای بازدید از آن‌ها بلیط فروخته می‌شود، دیدن کردند.

به گفته او، این آمار در مقایسه با آمار بازدیدکنندگان از موزه‌ها در سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است. مقام اول را نیز در کشور از نظر تعداد بازدیدکنندگان استان فارس داشته است. تهران با احتساب میزان بازدید از کاخ موزه‌ها و موزه ملی ایران در کنار استان اصفهان، بیشترین بازدیدکنندگان از موزه‌ها را داشته‌اند.

افزایش تعداد بازدیدکنندگان موزه‌ها می‌تواند دلیل دیگری هم داشته باشد و آن هم الکترونیکی کردن فروش بلیط و به نوعی ساماندهی فروش بلیط بازدید از موزه‌ها است چنانکه دخل و تصرف در فروش یا عدم فروش، خرید یا عدم خرید بلیط به کمترین میزان خود رسیده است.

کارگر با اشاره به آنکه در گذشته، کنترل تعداد بازدیدکنندگان خیلی دقیق نبود ادامه داد:

نمی‌توان گفت آمار به یکباره افزایش یافته بلکه نظارت بر تعداد بازدیدکنندگان منظم شده است. در واقع فروش بلیط کنترل شده است. به‌طور مثال گاهی اتفاق می‌افتاد که یک شخص با نشان دادن کارت بازنشستگی، ۱۰ نفر دیگر را با خود برای دیدن موزه همراه می‌کرد، اما اکنون نه تنها کنترل بر بازدیدکنندگان بیشتر می‌شود، بلکه کنترل بر مجموعه‌های موزه‌‌ها و فروش بلیط آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

از آنجا که قیمت بلیط موزه‌ها از دو هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار تومان (برای بازدیدکنندگان ایرانی) است، فراموش نکنیم که اگر بازدید فقط یک میلیون نفر از موزه‌ای که بلیط آن دو هزار و ۵۰۰ تومان باشد، با گردش مالی بیش از دو میلیارد تومان همراه خواهد بود. این گردش مالی حاصل از فروش بلیط موزه‌ها با افزایش نرخ بلیت افزایش قابل توجهی خواهد داشت. البته با توجه به تعداد بازدیدکنندگان مراکزی مانند کاخ نیاوران، کاخ گلستان، موزه ملی، کاخ سعدآباد و... این احتمال وجود دارد که مبالغ هنگفتی از فروش بلیط این موزه‌ها قبل از الکترونیکی شدن، نادیده گرفته شده باشد.

بنا به گفته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، فروش بلیط‌ها در ماه‌های آینده ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین مجهز شدن به سیستم فروش بلیط الکترونیک برای ۸۰ مکانی که بیشترین بازدیدکننده را دارند از اقدامات بعدی خواهد بود.

عکس کاور از مریم کامیاب

مطالب مرتبط:

منبع ایلنا

دیدگاه