اجرای طرح عینک واقعیت مجازی در پاسارگاد در نوروز ۹۸

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۵
اجرای طرح عینک واقعیت مجازی در پاسارگاد در نوروز ۹۸

به‌منظور قرارگیری گردشگران میراث جهانی پاسارگاد در فضای باستانی و تاریخی این محوطه و پیدا کردن حس حضور در دوران گذشته تاریخ، اجرای طرح عینک واقعیت مجازی در دستور کار این پایگاه است.

طرح عینک تور واقعیت مجازی یکی از ۱۰ طرحی است که در برنامه کوتاه مدت مجموعه میراث جهانی پاسارگاد قرار دارد و با مشارکت بخش خصوصی طراحی شده است، همه این طرح‌ها تا پایان فروردین ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسند.

تور مجازی یک فناوری جدید است که امکان بازدید مجازی از یک محیط واقعی را برای مخاطبان فراهم می‌کند. تور مجازی قابلیتی مابین عکس و فیلم را به استفاده کنندگان می‌دهد. وسعت دید در پانورامای ۳۶۰، وسیع‌تر از عکس است، خروجی این تکنیک همچون فیلم است ولی با این تفاوت که کنترل دوربین در دست مخاطب است و او می‌تواند تصور کند که در فضایی ایستاده است و به هر طرف که بخواهد می‌تواند رو کند، در آن زوم کند و سوژه را با جزئیات بیشتری مشاهده کند.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد که آرامگاه کوروش را در خود جای داده است در شهرستان پاسارگاد واقع شده است این مجموعه پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کوروش، بنیانگذار و نخستین پادشاه هخامنشی بود که از سال ۵۵۹ تا ۵۲۹ قبل از میلاد به‌مدت ۳۰ سال بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت کرد.

فصل جدید حفاظت و مرمت این محوطه باستانی از آبان ماه گذشته با همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت ایتالیا (ISCR) در ایوان جنوب شرقی کاخ اختصاصی کوروش آغاز شده است.

عکس کاور از Marisol Tanzi

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه