آیا دوباره پروازهای فرودگاه یاسوج برقرار می‌شود؟

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰
آیا دوباره پروازهای فرودگاه یاسوج برقرار می‌شود؟

پس از حادثه تلخ سقوط هواپیمای شرکت آسمان در ۹ مایلی فرودگاه یاسوج، در حال حاضر پروازها به این فرودگاه متوقف شده است.

در روز ۲۹ بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ یک فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۶ سرنشین در نزدیکی فرودگاه یاسوج و در اثر برخورد به یکی از کوه‌های رشته کوه دنا سقوط کرد و این مساله به فوت تمام سرنشینان منجر شد.

در حال حاضر هیچ پروازی به مقصد یا از مبدا فرودگاه یاسوج انجام نمی‌شود، اما این دلیلی برای تعطیل بودن فرودگاه یاسوج نمی‌شود، چراکه این فرودگاه از اول اسفند ماه ۹۶ تاکنون به بیش از ۷۰۰ پرواز مسافربری، هلی‌کوپتر نظامی، انتظامی، امدادی، اورژانس و شخصی خدمات ارائه کرده است.

در فرودگاه یاسوج در این مقطع پرواز برنامه‌ای (یاسوج- تهران و بلعکس) ندارد.

علی محسنیان مدیر فرودگاه یاسوج گفت:

متاسفانه ناوگان امبرائر شرکت آتا که پروازهای یاسوج را پس از سانحه سقوط پرواز تهران-یاسوج انجام می‌داد، به علت به وجود آمدن مشکلات حقوقی نتوانسته به تعهدات خود عمل کنند و این مشکل تنها مربوط به فرودگاه یاسوج نبود.

به منظور برقراری، توسعه و استمرار پرواز در فرودگاه یاسوج باید مسئولان اجرایی و سیاسی استان همکاری داشته باشند چراکه مدیران فرودگاه‌ها اختیار و توانایی چندانی بابت برقراری پرواز ندارند.

طی چند ماه گذشته با ۶ ایرلاین کشور نشست‌ها و پیگیری‌هایی شده است، نماینده بویراحمد و دنا و استاندار پیگیر این مساله هم هستند، اما تا این لحظه خبری از برقراری پروازهای تهران-یاسوج و بلعکس در فرودگاه یاسوج نیست.

محسنیان با اشاره به تماس های زیاد مردمی برای تغییر مسیر پروازهای فرودگاه یاسوج بیان کرد:

تغییر مسیر پروازها فنی نیست، مسیرهای هوایی کشور امن هستند و مسیر هوایی ناامن نداریم، بلکه آنچه که باعث می‌شود ایمنی در یک مسیر هوایی به خطر بیفتد، نادیده گرفتن مقررات هوانوردی است.

مدیر فرودگاه یاسوج اضافه کرد:

ما به خاطر شرایط اجتماعی و ذهنی مردم پیشنهاد تغییر مسیر پروازهای فرودگاه یاسوج را به دستگاه‌های زیربط داده‌ایم، اما از اختیارات ما خارج است و باید در کمیته تخصصی فنی و امنیتی موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد که تاکنون پاسخ مثبتی در این رابطه دریافت نکرده‌ایم.

به گفته شاهرخ کناری، فرماندار شهرستان بویراحمد یکی دو شرکت هواپیمایی برای راه‌اندازی و از سرگیری پروازهای فرودگاه یاسوج اعلام آمادگی کرده‌اند.

فرماندار شهرستان بویراحمد در پاسخ به این سوال که مردم استان و یاسوج تا کی امیدوار به از سرگیری پروازهای فرودگاه یاسوج باشند، اضافه کرد:

قطعا و حداکثر تا پایان امسال پروازهای فرودگاه یاسوج به هر قیمتی باشد، راه‌اندازی و از سرگیری می‌شود.

عزیز فیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:

با شرکت‌های مختلف هواپیمایی در حال رایزنی و پیگیری این مشکل هستیم که در صورت قطعی شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:

با نگاه ویژه شرکت هواپیمایی ایران شرکت قشم ایر پروازهای فرودگاه یاسوج را راه‌اندازی می‌کند. با پیگیری‌های انجام‌شده شرکت هواپیمایی ایران، شرکت قشم ایر قرار است یک هواپیما با کیفیت بالا برای پروازهای فرودگاه یاسوج اختصاص دهد که امیدواریم به زودی شاهد راه‌اندازی پروازها در این فرودگاه باشیم.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه