پرداخت تسهیلات جدید ارزی برای دانشجویان بورسیه از طریق سامانه نیما

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
پرداخت تسهیلات جدید ارزی برای دانشجویان بورسیه از طریق سامانه نیما

قرار شده برای دانشجویان بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی از طریق سامانه نیما تسهیلات جدید ارزی پرداخت شود.

ارز دانشجویان که پیش از این با نرخ مشخص و از طریق سامانه سجاد تامین می‌شد، اکنون مقرر شده برای دانشجویان بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی از طریق سامانه نیما پرداخت شود، اما سایر دانشجویان که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند، همانند قبل ارزشان را از سامانه سجاد باید تهیه کنند.

وزیر علوم اعلام کرده است که با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده‌اند و بر این اساس قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود، چراکه بخش عمده بودجه آن را دولت می‌دهد.

برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می‌کنند، صرفا وزارت علوم بحث تایید مدارک تحصیلی را برعهده دارد و این افراد را به بانک‌های عامل برای دریافت ارز معرفی می‌کند و این افراد می‌توانند ارز مورد نیاز خود را با نرخ مشخص شده دریافت کنند.

به این ترتیب، می‌توان گفت که سامانه نیما ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی را تامین خواهد کرد و ارز دانشجویانی که با هزینه شخصی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، با نرخی که از پیش مشخص شده تامین خواهد شد.

از ۲۹ آبان ماه سال جاری ثبت نام ارز دانشجویی برای دانشجویان واجد شرایط آغاز خواهد شد و متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به سامانه سجاد برای دریافت ارز ثبت نام کنند.

بر اساس بخش‌نامه‌ای که بانک مرکزی در آن زمان ابلاغ کرده بود، ارز دانشجویی تنها به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد و برای مقطع کارشناسی، دانشجویانی که شروع به تحصیل آن‌ها قبل از ۳۱ اردیبهشت سال جاری بوده است، می‌توانستند درخواست کنند.

حال بر اساس توافق بانک مرکزی و وزارت علوم که امروز وزیر علوم از آن سخن گفته است، ارز دانشجویان بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی که بخش عمده‌ای از هزینه‌ آن‌ها برای تحصیل در خارج از کشور را دولت پرداخت می‌کند، از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد و سایر دانشجویانی که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند، می‌توانند با همان نرخ قبلی که در سامانه سجاد اعلام می‌شود، ارز خود را تهیه کنند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه