میراث فرهنگی، ارزشمندترین سرمایه فرهنگی کشور

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر چهار شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵
میراث فرهنگی، ارزشمندترین سرمایه فرهنگی کشور

میراث فرهنگی مهم‌ترین ثروت ما است و از نفت و همه داشته‌های مادی با ارزش‌تر است.

امروز چهارشنبه ۲۱ آذر مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی تخصصی ارتقای دانش حقوقی کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی در محل دانشکده علوم انتظامی امین برگزار شد.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم گفت:

تعداد بسیار زیادی آثار تاریخی داریم، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی بسیار زیادی داریم و آثار فرهنگی تاریخی متعددی در کشور وجود دارد و خوشبختانه جامعه در حوزه میراث فرهنگی هوشیار شده و هر فرد به‌عنوان یک رسانه در حوزه میراث فرهنگی فعالیت می‌کند و این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کند و این مسائل مسئولیت‌های ما را دو چندان می‌کند.

طالبیان گفت:

یکی از راه‌های مهم در صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی برگزاری دوره‌های آموزشی است و سازماندهی مناسب نیروهای یگان حفاظت را به دنبال دارد و به‌عنوان مثال برگزاری همین کارگاه ارتقای دانش حقوقی، کارگاه‌هایی بسیار با اهمیت است و می‌ٔتواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

به گفته او میراث فرهنگی هویت فرهنگی و تاریخی ما است و یگان حفاظت میراث فرهنگی در حقیقت صیانت از هویت تاریخی کشور را برعهده دارد که در این میان به‌طور حتم تأمین تجهیزات و وسایل یگان حفاظت میراث فرهنگی یکی از مسائلی است که ما دنبال می‌کنیم و بر اساس تفاهم نامه‌ای که چند روز پیش با یکی از دستگاه‌ها امضا شد، بخشی از وسایل نقلیه یگان حفاظت میراث فرهنگی تأمین خواهد شد.

ایران نیازمند دستیابی به دانش روز و تجهیزات جدید برای صیانت هرچه بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی بوده و پایش‌های ماهواره‌ای یکی از مسائلی است که نقش مهمی در رصد هرچه بهتر آثار فرهنگی تاریخی در نقاط مختلف کشور دارد.

او افزود:

برای این که آینده پایداری داشته باشیم، هیچ راهی نداریم جز این که به درخت تاریخ وصل باشیم و مسیر تاریخ را بشناسیم. نمی‌گویم در تاریخ بمانیم بلکه می‌گویم تاریخ درس بزرگی است که به ما می‌آموزد چگونه زندگی کنیم، صیانت از تاریخ و آثار فرهنگی و تاریخی و هویت تاریخی در حقیقت صیانت از هویت فرهنگی و صیانت از دانشی است که قرار است به نسل آینده و فرزندان ما منتقل شود.

سردار سرتیپ دوم پاسدار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور گفت:

یک سازمان پویا و سازمانی که در مسیر رشد و تعالی قرار می‌گیرد، دارای یک چشم‌انداز است و در راستای چشم‌انداز اهداف خود را تبیین می‌کند و سپس برای رسیدن به این اهداف برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند، در مدت سه سال خدمت در سازمان میراث فرهنگی، اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را تببین کردیم، اما از ابتدای کار یک موضوع مهم را در دستور کار قرار دادیم و آن هم برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی با هدف سازماندهی یک یگان حرفه‌ای آموزش دیده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه