راه مقابله ایرلاین های کوچک با تحریم ها چیست؟

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر چهار شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
راه مقابله ایرلاین های کوچک با تحریم ها چیست؟

در شرایطی که شرکت‌های کوچک نه می‌توانند به ناوگان محدود خود اتکاء کنند و نه شرایط خرید گسترده‌ای هواپیماهای جدید را دارند، تنها دو گزینه پیش‌روی خود خواهند دید؛ یا ادغام با دیگر شرکت‌ها، یا ورشکستگی.

به عقیده هوشنگ صدیق، کارشناس صنعت هوایی، اگر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی کوچک نتواند چاره‌ای برای شرایط اقتصادی فعلی خود پیدا کنند، باید برای ورشکستگی آماده شود. تحریم‌های گسترده بین‌المللی همواره یکی از مشکلات اقتصادی شرکت‌های ایرانی بوده و و امروز با توجه به تحریم‌های جدید آمریکا بار دیگر شرایط دشوار شده است.

به گفته وی، در شرایطی که شرکت‌های کوچک نه می‌توانند به ناوگان محدود خود اتکاء کنند و نه شرایط خرید گسترده‌ای هواپیماهای جدید را دارند، تنها دو گزینه پیش‌روی خود خواهند دید؛ یا ادغام با دیگر شرکت‌ها، یا ورشکستگی.

سازمان هواپیمایی کشوری از چند سال قبل بحث ادغام ایرلاین‌های ایرانی را مطرح کرده است.

کارشناس صنعت هوایی گفت:

با وجود آنکه این موضوع برای دورانی نسبتا طولانی مطرح بوده، اما هرگز در مرحله‌ی عمل به جایی نرسیده است؛ زیرا هر یک از ایرلاین‌ها راضی نمی‌شوند شرایط فعلی خود را تغییر دهند. امروز از یک شرکت هواپیمایی مجوز فعال داشته باشد، امکان فروش آن را خواهد داشت، اما اگر بخواهیم در فرآیند ادغام یکی از این شرکت‌ها از حق مجوز خود چشم‌پوشی کند، قطعا این اتفاق نمی‌افتد و همین مساله باعث شده طرح ادغام برای دورانی طولانی بدون پشتوانه اجرایی باقی بماند.

سازمان هواپیمایی کشوری در شرایط فعلی و با توجه به نبود انگیزه لازم در میان ایرلاین‌ها قادر به انجام کاری نبوده است و حتی مجبور شده که به شرکت‌های جدید مجوز فعالیت دهد تا هر یک از آن‌ها چند فروند هواپیمای محدود وارد ناوگان کرده و کار خود را آغاز کند.

مدیرعامل سابق شرکت زاگرس بیان کرد:

شاید اگر دولت دخالت کرده و با سهامی عام کردن برخی ایرلاین‌ها برایشان اسمی جدید انتخاب کنند، امکان ادغام وجود داشته باشد، در غیر این صورت باید منتظر ماند که این ایرلاین‌های کوچک به ورزشکستگی نزدیک شوند.

با خارج شدن دولت آمریکا از برجام، راه خرید هواپیماهای جدید برای ایرلاین‌های ایرانی بسته شد و آن‌ها باید دوباره میان انتخاب‌های دست دوم یا هواپیماهای شرقی سردرگم بمانند.

ایران‌ایر قرارداد خرید ۲۰۰ هواپیما را نهایی کرده بود که خروج آمریکا از برجام باعثشد فقط ۱۶ فروند آن را تحویل بگیرد.

با بالا رفتن قیمت ارز میزان کفایت سرمایه ایرلاین‌های ایرانی نیز به حدی کاهش یافته است که بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند هواپیماهای جدید با سرمایه قبل را بخرند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه