ثبت ملی هنر کاشی هفت رنگ شیراز

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر چهار شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۰
ثبت ملی هنر کاشی هفت رنگ شیراز

به گفته معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس پرونده هنر کاشی هفت رنگ شیراز به‌منظور طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور تهیه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین صنایع دستی شیراز، کاشی هفت رنگ بوده که نوعی كاشی‌كاری متعلق به معماری دوران اسلامی است و از كنار هم چيدن كاشی‌های لعاب‌دار سفيد به ابعاد ۱۵ در ۱۵ و ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متر و رنگ‌آميزی با رنگ‌های مختلف به دست می‌آيد، بعد از طراحی و رنگ‌آمیزی با لعاب به كوره رفته سپس آماده نصب می‌شود.

در دوره صفویه کاشی‌کاری در میان مردم بسیار با ارزش بود، عواملی نظیر استفاده آسان‌تر و صرف هزینه کمتر برای تولید این صنعت بی‌بدیل آن را تبدیل به بهترین جایگزین برای کاشی معرق کرد.

طراحی و استفاده از این نوع کاشی تاریخچه مشخصی ندارد، اما شواهد به‌دست آمده حاکی از آن است که در احداث بنای عظیم و باشکوه تخت جمشید و آثار ساخته شده در دوران هخامنشیان از کاشی هفت رنگ استفاده شده است. 

این کاشی‌ها به خاطر کیفیت بالایی که دارند از مهم‌ترین صادرات شیراز به استان‌های دیگر و همچنین به کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می‌شوند.

هنرمندان خوش ذوق و ماهر شیرازی حدود ۸۰ درصد از کاشی‌های هفت رنگ به کار رفته در ساخت بقاع متبرکه و مساجد مناطق جنوب ایران را درست کرده‌اند.

این هنر زیبا در مکان‌‌هایی نظیر مسجد وكيل، ‌مسجد نصير الملك و خانه زينت الملوك به کار رفته است.

رنگ‌های سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی‌ها است که عموما در اماکن تاریخی و متبرکه از این نوع کاشی‌ها زیاد استفاده شده‌ و نسبت به انواع کاشی‌های دیگر از برتری خاصی برخوردار است.

مهم‌ترین ویژگی این هنر كيفيت و تركيبات خاص لعاب در كاشی هفت رنگ شيراز است.

نقش‌های اصلی این کاشی‌ها طرح‌های اسلیمی و موضوعات مذهبی و ملی است.

حیدر علی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس خاطر نشان کرد:

پرونده هنرکاشی هفت رنگ شیراز به‌دلیل قدمت و روش تولید اثر، برای طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور تهیه شده است و امیدواریم با ثبت ملی این هنر، ضمن معرفی بیش از پیش آن، از هنرمندان و صنعتگران شاغل در این عرصه حمایت صورت گیرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه