آباده به عنوان شهر جهانی منبت ثبت شد

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر دوشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰
آباده به عنوان شهر جهانی منبت ثبت شد

به گفته ‌مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس آباده به‌عنوان شهر جهانی منبت به ثبت رسید.

منبت، هنر کنده‌کاری و حکاکی نقش‌های مختلف نظیر گل، پرنده، نقش‌های ذهنی و تلفیقی از نقش‌های یاد شده روی چوب است. در صنایع مبل‌سازی، قاب‌سازی، در و پنجره‌های چوبی، تابلوسازی و تزیین مکان‌های مذهبی این هنر را می‌توان مشاهده کرد. این هنر در فارس بیشتر در شهرهای آباده و شیراز رایج است. هنرمندان زیادی به این هنر پرداخته‌اند که امروزه بسیاری از موزه‌های جهانی میزبان نمایش آثار هنری منبت‌کاران استان هستند.

صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد (ع) در شیراز متعلق به سده هفتم هجری قمری بوده و کهن‌ترین آثار منبت‌کاری در استان فارس است.

پس از بررسی‌های انجام شده، از سوی شورای جهانی صنایع دستی، نام شهر آباده به‌عنوان شهر جهانی منبت ثبت شده است.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت:

با نگرشی به پیشینه تاریخی، فرهنگی و هنری استان فارس و آثار تاریخی به جای مانده از دوران‌های گذشته، به خوبی می‌توان دریافت که فارس از روزگاران کهن، مهد پرورش هنرمندان و صنعتگران کارآمد و چیره‌دست بوده است.

شهر آباده در سال ۹۵ موفق به کسب گواهی‌های مختلفی نظیر ثبت نشان جغرافیایی ملی و بین‌المللی «منبت آباده» و ثبت فنون اجرای منبت آباده در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی ایران شده بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه پرونده ثبت آباده به‌عنوان شهر ملی و جهانی منبت، امسال به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارسال شد، گفت:

منبت آباده ۱۷ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و ۵ نشان زرین جشنواره فجر را دریافت کرده و ۱۵۰ کارگاه منبت فعال خانگی یا تجاری و ۵ هزار هنرمند منبت‌کار دارد.

امیری از حمایت و همراهی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، قدردانی و اضافه کرد:

این موفقیت را مرهون همراهی استاندار و معاونان استانداری فارس، نماینده مردم آباده در مجلس و فرماندار این شهرستان، اتحادیه صنایع دستی فارس و اتاق بازرگانی شیراز و بالاخص تلاش هنرمندان منبت کار آباده می‌دانیم.

با ثبت جهانی آباده به‌عنوان شهر منبت انتظار توسعه بیشتر این هنر می‌رود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه