ممنوعیت ورود خودرو به جاده تخت جمشید

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر دوشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۲
ممنوعیت ورود خودرو به جاده تخت جمشید

به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ورود خودرو به جاده تخت جمشید ممنوع می‌شود.

پس از اتمام پروژه در حال انجام خطوط پیاده، دوچرخه و خودروهای برقی در محور اختصاصی تخت جمشید، ورود خودروهای بنزینی به این محور ممنوع می‌شود.

طرح ساماندهی محور ورودی تخت جمشید یکی از مهم‌ترین طرح‌های در حال انجام است.

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت:

گردشگران پس از طی مسیر مرودشت تا میدان ملل به یک سه‌راهی می‌رسند که یک شاخه آن، جاده اختصاصی و محور سه کیلومتری است که به تخت جمشید ختم می‌شود. دو طرف این محور پیش از انقلاب، درختکاری شده بود و موضوع تملک، مدیریت و ساماندهی آن پیوسته با میراث فرهنگی بوده است.

او افزود:

بازدیدکننده‌ها در ایام پر ترافیک (پر تردد) مخصوصا در تعطیلات نوروز از شلوغی و بی‌نظمی این جاده گلایه‌های فراوانی داشتند و از طرفی شانه‌های خاکی جاده هم ایجاد گرد و خاک می‌کرد و چون پارکینگ (توقفگاه) ما در انتهای این محور نزدیک صفّه (تختگاه) تخت جمشید است، ازدحام و آلودگی بسیار نا زیبا بود و کار را سخت می‌کرد.

در طرح ساماندهی، دو طرف محور یعنی شانه‌های خاکی به پیاده‌راه تبدیل می‌شود و وسایل نقلیه نیز اجازه عبور از بین این دو پیاده‌راه یعنی جاده وسط دارند.

به منظور پارک خودروهای گردشگران در این محل، بین راه پارکینگی ساخته خواهد شد، گردشگران به منظور طی کردن مسیر کوتاه باقی‌مانده تا ورودی تخت جمشید، از خودروهای برقی، درشکه و دوچرخه استفاده کرده و یا پیاده خواهند رفت.

از سال قبل تاکنون این طرح از سه کیلومتری و از مبدا میدان ملل کلید خورده و در فاز اول، ۵۳۰ متر از مسیر بعد از میدان ملل آماده شده است طوری که شانه‌های خاکی دو طرف جاده با بلوک‌های بتنی یک متر در هشتاد سانتی‌متر به صورت زیبایی تسطیح و پیاده‌راه شده است.

در فاز دوم تلاش خواهد شد تا اجرای ۲ هزار و پانصد متر باقی‌مانده را در قالب برگزاری یک مناقصه انجام شود بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده این کار تا پایان پروژه به دو سال زمان نیاز دارد.

فدایی یادآور شد:

این محور عرض خوبی دارد به این ترتیب که هر کدام از پیاده‌راه‌ها در طرفین، هشت متری هستند و جاده ماشین‌رو در وسط هم لاین‌های (خطوط) رفت و برگشت مجزا دارد و همه اینها باز هم دو شانه خاکی در طرفین خواهند داشت.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه