تکمیل موزه پاسارگاد؛ مکانی برای نگهداری اشیا هخامنشی

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان یکشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
تکمیل موزه پاسارگاد؛ مکانی برای نگهداری اشیا هخامنشی

مجموع اشیای باستانی امپراتوری هخامنشیان از نقاط مختلف کشور تجمیع می‌شود تا پس از تاسیس موزه بزرگ پاسارگاد در این مجموعه قرار گیرد.

پروژه طراحی و ساخت بنای موزه پاسارگاد در فاصله ۵۰۰ متری مقبره کوروش در سال ۱۳۴۹ به گروه مهندسین مشاور امانت که طراح بناهای مهمی از جمله میدان و برج آزادی تهران، ساختمان سازمان میراث فرهنگی کشور و دانشگاه صنعتی شریف بودند، سپرده شد.

در سال‌ ۱۳۵۵ نقشه‌هایی شامل معماری، سازه، تاسیسات و همچنین مسیری برای حرکت بازدیدکنندگان به‌سمت موزه پاسارگاد طراحی شده بود که از جمله ویژگی‌های آن، مخفی بودن موزه در زیرزمین بود تا محوطه پاسارگاد تحت‌تاثیر آن قرار نگیرد.

در این موزه فضاهایی مانند گالری، گنجینه، سمعی بصری، نمایشگاه موقت، کتابخانه، سالن کنفرانس، نگهبانی و تاسیسات و پشتیبانی طراحی شده که شکل اصلی آن به‌صورت یک جعبه بتنی T شکل است و از بلوک A, B , C تشکیل شده است.

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد دراین‌باره گفت:

کارهای زمین این موزه چهار هکتاری  با زیربنای پنج هزار متر مربع، تا ۳۰ درصد در دهه ۵۰ خورشیدی انجام شده بود که پس از وقوع انقلاب اسلامی و شرایط جنگ تحمیلی برای مدتی متوقف ماند. 

فدایی در ادامه افزود:

بعد از انقلاب در سال‌های ۷۴ و ۷۵ ساخت موزه با اضافه شدن دو گالری در طرفین ساختمان ادامه پیدا می‌کند و در سال‌های بعد، اداره کل میراث فرهنگی فارس هر ساله یک بخش از اعتبار مالی خودش را به پیشرفت فیزیکی این بنا اختصاص داده و در حال حاضر پیشرفت پروژه به ۶۰ درصد رسیده و تخمین زده شده است که ادامه این پروژه نیازمند مبلغی در حدود ۱۲ میلیارد تومان است. ما تمایل داریم حامیان مالی مثل بانک‌‌ها یا بخش‌های خصوصی برای این منظور پیش قدم شوند و اگر چنین شود، بین دو تا سه سال آینده این موزه به‌طور کامل راه‌اندازی خواهد شد. در شرایط حاضر،‌ ساخت بنای اصلی موزه رو به اتمام است اما از این پس باید وارد طراحی فضاهای داخلی، نازک کاری‌ها، طرح‌های محتوایی، ویترین‌ها و تزیینات شویم.

فدایی عقیده دارد موزه پاسارگاد یک موزه تخصصی در حوزه هخامنشی است و غیر از موزه ملی که یک بخش آن به هخامنشیان اختصاص دارد، کمتر موزه‌ای در این حوزه داریم.

او اظهار کرد:

موزه تخت جمشید در دل پرسپولیس با ابعاد چند صد مترمربعی بسیار کوچک است که استاندارد‌های لازم موزه‌ای را هم ندارد و در حال حاضر فقط به اشیای مکشوفه تخت جمشید اختصاص پیدا کرده است.

ساختمان جذاب موزه پاسارگاد که خودش ارزش موزه‌ای دارد و با اشیای داخل آن، موزه در موزه محسوب می‌شود هیچ محدودیتی برای افزایش مساحت و طراحی‌های ویژه نخواهد داشت.

او در انتها افزود:

با راه‌اندازی این موزه و تامین ایمنی و استانداردها، همه اشیای مربوط به امپراتوری هخامنشی که در سایر موزه‌های ایران است،‌ مثل لوح زرین که در موزه ملی قرار دراد، جمع آوری شده و به‌ طور اختصاصی یک موزه بی‌نظیر از اشیا و آثار آن دوران در اینجا به نمایش در‌ خواهد آمد.

منبع عکس: ایرنا

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه