ترکیب مفهوم جنگل و هتل در معماری خیره کننده هتل پارک رویال سنگاپور

نگین توکلی
نگین توکلی چهار شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
 ترکیب مفهوم جنگل و هتل در معماری خیره کننده هتل پارک رویال سنگاپور

با هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ (Parkroyal on Pickering) در محوطه شهری سنگاپور با طراحی منحصر به فرد «هتل در باغ»، آشنا شوید.

باید بسیار در افکارتان غرق شده باشید که در حین قدم زدن و گشت و گذار در خیابان‌های زیبای محله چینی‌ها در سنگاپور، جنگل بتنی واقعی را نبینید. پارک رویال آن پیکرینگ با طراحی شگفت‌انگیز چندطبقه و لباسی از شاخ و برگ‌های سبز رنگ در تقاطع خیابان پیکرینگ، در حقیقت، یک هتل دوستدار محیط زیست است. این هتل به تازگی موفق شده است برای چهارمین سال متوالی در انجمن ورلد تراول اواردز (World Travel Awards)  در بخش آسیا و استرالیا، عنوان «هتل سبز پیشروی آسیا» را به خود اختصاص دهد.

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

این پیروزی بر تخصص هتل در زمینه نوآوری‌های سبز و دوستدار محیط زیست و همچنین چگونگی ادغام آن‌ها برای بهتر کردن تجربه مهمانان در طول سفر، تاکید دارد. هتل پارک رویال آن پیکرینگ با مفهوم تحسین‌برانگیز هتل در باغ به نظر می‌آید در خط مقدم ابتکارات پایدار در بخش هتلداری و مهمان‌نوازی در سنگاپور و سراسر منطقه آسیا، قرار داشته باشد.

بنابراین، تصمیم گرفتم تا در مورد اقدامات آگاهانه محیط زیستی آن‌ها کندوکاو کنم و بفهمم چه چیزی این هتل را پایدارترین هتل کل آسیا کرده است. پس از لی کین سنگ، مدیر بازاریابی هتل خواستم تا ما را به یک پیاده‌روی سبز در اطراف هتل ببرد.

پایداری برای پارک رویال به چه معنا است؟

لی کین سنگ پاسخ داد:

پایداری برای ما یعنی گرفتن یک تصمیم آگاهانه در زندگی هر روزمان تا بتوانیم با تغییر عادات‌مان، ردپای خود را در تولید کربن کم کنیم. به غیر از زیرساخت‌های سبزمان، ما متعهد هستیم که به مهمانان و کارکنان این مجموعه بیاموزیم که چرا پایداری مهم است و اینکه چرا باید زندگی دوستدار محیط زیست را به‌عنوان روش زندگی انتخاب کنیم.

انگیزه ساخت این هتل سبز چه بود؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

زندگی سبز در مرکز تجربه بازدیدکنندگان در پارک رویال آن پیرکینگ است

زمانی که گروه هتلداری پن پسیفیک (صاحب و مدیر هتل پارک رویال آن پیکرینگ) در حال انجام یک بررسی جامع در مورد برند پارک رویال در هفت سال گذشته بود، آشکار شد که مشتریان به دنبال فضای صمیمی بیشتری در هتل مورد اقامت‌شان هستند. دقت بیشتر در بررسی این برند همچنین نشان داد که نگرانی بسیاری در میان مسافران در مورد محیط زیست وجود دارد.

با وجود این یافته‌ها و ترکیب با موضع‌گیری پارک رویال در مورد اتصال و ارتباطات محلی، آن‌ها تصمیم گرفتند تا یک هتل در باغ بسازند. ساختمانی که با الهام از محیط اطراف و ویژگی‌های محیط زیستی منطقه، محوطه‌های سبز اطراف خود، یعنی فضای سبز پارک هونگ لیم (Hong Lim Park) را گسترش داد و باعث توسعه تنوع زیستی در شهر شد.

اهداف پایداری زیستی شما از چه نوعی بودند و شما چگونه به تحقق آن‌ها ادامه می‌دهید؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

لی کین سنگ پاسخ داد:

زندگی سبز در مرکز تجربه بازدیدکنندگان در پارک رویال آن پیرکینگ است. با مفهوم هتل در باغ که یک مضمون دوستدار محیط زیست به شمار می‌آید، این هتل، طیف وسیعی از امکانات پایداری ابتکاری را با طراحی اضافه کردن یک جنبه تازه و سرسبز به هتلداری شهری، پیاده‌سازی کرده است.

استفاده از سنسورهای باران، باغ‌های طبیعی در طبقات بالای هتل (natural sky gardens)، حفاظت گسترده از منابع آبی، صرفه‌جویی در مصرف برق و روشنایی، تولید نیرو از طریق توان خورشیدی و کاهش استفاده از بتن در ساخت و ساز ساختمان، تنها تعدادی از نوآوری‌های گنجانده‌شده در طراحی و عملکرد هتل هستند.

چه چیزی هتل پارک رویال آن پیکرینگ را بهتر از هر هتلی در سنگاپور می‌کند؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

پارک رویال آن پیکرینگ که توسط بسیاری از افراد، یک شاهکار معماری خوانده می‌شود با نمای داخلی شگفت‌انگیز و الهام‌بخش، مسافران تجاری و گردشگران بسیاری را به سنگاپور جذب کرده است. این ساختار جذاب، اولین در نوع خود در جهان به شمار می‌آید و در تمام منطقه، منحصر به فرد است. این هتل، تصمیم‌گیرندگان کلیدی و صاحبین کسب و کار را تشویق می‌کند تا به جای هتل‌های موردنظرشان به کاوش در یک تجربه هتل در باغ بی‌نظیر بپردازند؛ تجربه‌ای که تنها پارک رویال آن پیکرینگ می‌تواند به آن‌ها پیشنهاد کند.

چه چیزی آن را سبزترین هتل آسیا کرده است؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

پارک رویال آن پیکرینگ با ۳۶۷ اتاق، اولین هتل در باغ سنگاپور به شمار می‌آید که شامل ۱۵ هزار متر مربع فضای سبز (۵۰ گونه مختلف از گیاهان)، متشکل از باغ‌های طبیعی در طبقات بالای هتل، آبشارها و دیوارهای مزین به گلدان و گیاه، می‌شود. دیوارهایی که بیش از دو برابر کل منطقه زمینی هتل را تشکیل می‌دهند و در مقیاس بی سابقه‌ای در مرکز شهر ساخته شده‌اند.

گونه‌های گیاهان در این هتل اعم از درختان سایه‌دار (shade trees)، نخل‌های بلند، گل‌های مختلف، درختچه‌های پربرگ و پیچک‌های آویزان در تمام دیوارها، تنوع زیستی شهر را تقویت می‌کنند.

فضای سبز وسیع، گرما را به خود جذب و برای سطوح گرم، ایجاد سایه می‌کند، فرآیند تعرق (یکی از تولیدات جانبی عمل فتوسنتز) را افزایش می‌دهد و در نهایت به بهبود کیفیت هوا منجر می‌شود.

امکانات جامع حفاظت از انرژی و آب شامل سنسورهای نور، باران و حرکت و همچنین برداشت از آب باران و استفاده از آب بازیافتی می‌شوند. مواد و مصالح طبیعی در طراحی هتل از جمله سنگریزه‌ها، روشنایی و چوب تیره، آب، خزه‌های سبز، فرش‌ها و شیشه استفاده شده‌اند.

از ماه آگوست سال ۲۰۱۸، این هتل، سیاست عدم استفاده از پلاستیک را در جلسات خود به کار گرفته است. آب آشامیدنی در خانه تصفیه و در بطری، ریخته و در بطری‌های شیشه‌ای قابل استفاده مجدد به مهمانان، ارائه می‌شود (شبیه آن‌هایی که در اتاق مهمانان از زمان افتتاح هتل در سال ۲۰۱۳، وجود دارند). برای رویدادهای بزرگ‌تر از آب سردکن و شیرهای آب استفاده می‌شود.

لی کین سنگ گفت:

با الویت قرار دادن جایگزین‌های دوستدار محیط زیست و در جهت پایداری، نی‌های پلاستیکی از تمام رستوران‌ها و غذاخوری‌های ما حذف شده‌اند. ما به‌صورت کامل از دست نی‌ها خلاص شده‌ایم، اما اگر زمانی یکی از مهمانان ما به نی احتیاج داشته باشد، نی‌های کاغذی به آن‌ها داده می‌شود.

راهروهای در فضای آزاد با گیاهان ردیفی تزئین شده‌اند و چهار مسیر سرسبز به باغ‌های آسمانی در طبقات بالای هتل منتهی می‌شوند. بیش از ۶۰ درصد اتاقهای مهمانان با روشنایی طبیعی و هوای تازه، شما را به یاد فضای باغ می‌اندازند.

اولین باغ‌های آسمانی بدون استفاده از انرژی تجدیدناپذیر در سنگاپور، انرژی لازم خود را توسط صفحات انرژی خورشید، دریافت و با یک سیستم خودکار آبیاری و کوددهی نصب شده در تمامی محوطه‌های گیاهان، کار می‌کنند. هتل پارک رویال آن پیکرینگ بابت این سیستم، جایزه پیشگام در نیروی خورشیدی (Solar Pioneer Award) را دریافت کرده است.

اتاق‌های مهمانان و سوئیت‌ها طوری طراحی شده‌اند که بیشترین نور طبیعی به آن‌ها بتابد. هر اتاق، شامل محصولات تماما طبیعی با کامپویزیت گرانیت بازیافت‌شده در وان‌های حمام، سینک‌ها و سرویس بهداشتی و سنگ و چوب در دیگر وسایل است. در تمام اتاق‌های مهمانان و البته در سراسر هتل، سطل‌های بازیافت زباله برای پلاستیک، شیشه، کاغذ و زباله تر وجود دارند.

به غیر از نوآوری‌های سبز، ما متعهد هستیم که از رویدادهایی که در حمایت از دلایل مهم مانند کنفرانس سبز، سیاه جدید است (Green is the New Black)، فستیوال آگاهی آسیا و پلت‌فورم، برگزار میشوند، میزبانی کنیم.

آیا پایداری زیستی هزینه اضافی به این صنعت اضافه می‌کند؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

لی کین سنگ گفت:

مشتریان ما در یک نظر مشترک با ما، اهمیت محیط زیست و سفر کردن با توجه به این نکته را به رسمیت شناخته‌اند. ما مجموعا، اعمال اقدامات پایداری در این صنعت را سود طولانی‌مدت برای محیط زیست می‌بینیم.

اهداف آینده شما چیست و چگونه می‌خواهید تجربه دوستداران محیط زیست را تقویت کنید؟

هتل مجلل پارک رویال آن پیکرینگ

لی کین سنگ در ادامه گفت:

با ادامه آموزش اهمیت پایدار بودن به کسانی که قدم به هتل پارک رویال آن پیکرینگ می‌گذارند و تبدیل کردن مشتریان بیشتری به مسافران آگاه در مورد مسائل محیط زیستی و تصمیم‌گیری برای انتخاب‌های صحیح برای زندگی روزانه آن‌ها در جهت کم کردن ردپای کربن، ما به این هدف دست پیدا خواهیم کرد.

خلق و معرفی کردن امکانات جدید پایداری زیست محیطی بدون به خطر انداختن کیفیت خدماتمان، چیزی است که ما آن را برای مهمانان فراهم می‌کنیم. ما امیدوار هستیم که مهمانان و کارکنانمان، روش‌های به کار گرفته در این هتل را با خود به مکان‌های دیگر ببرند و در محیط اطراف خودشان به کار بگیرند.

آیا پروژه جدید و خاص پایداری محیط زیستی در حال انجام است؟

ما در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، چیزهای بیشتری برای به اشتراک گذاشتن خواهیم داشت. البته برخی تلاش‌ها نیز به تازگی در هتل ما در حال انجام است که در میان آن‌ها می‌توان به گزینه‌های دوستدار محیط زیست امکانات درون اتاق‌ها اشاره کرد. ما همچنین به دنبال گسترش فرآیند بازیافت از صابون‌های استفاده‌شده تا پلاستیک‌های استفاده‌شده، هستیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه