منطقه آزاد کیش به عضویت سازمان جهانی گردشگری درآمد

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
 منطقه آزاد کیش به عضویت سازمان جهانی گردشگری درآمد

در صد و نهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری، سازمان منطقه آزاد کیش به‌عنوان عضو سازمان جهانی گردشگری، وابسته به سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

علیرضا قائدیان معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اعلام این خبر بیان کرد که در تاریخ ۳۱ اکتبر و در شهر منامه در صد و نهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری بحرین، عضویت این منطقه به‌عنوان اولین منطقه آزاد تجاری- صنعتی از جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید.

عضویت در سازمان UNWTO اتفاقی ارزشمند است که ضمن ایجاد فرصت تعامل بین المللی در بخش گردشگری امکان دسترسی به آخرین دستاوردهای تحقیقات استراتژیک جهانی را نیز فراهم می‌کند.

سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان آژانس تخصصی سازمان ملل متحد مسؤلیت ترویج و تبلیغ گردشگری پایدار و مسئولانه را در سراسر جهان به عهده دارد.

اعضای سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان اعضاء اصلی ۱۵۶ کشور، ۶ عضو پیوسته و حدود ۵۰۰ عضو وابسته از بخش‌های خصوصی، موسسات آموزشی، مقامات محلی و انجمن‌های گردشگری است.

به گفته علیرضا قائدیان عضویت سازمان منطقه آزاد کیش در سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان مجموعه‌ای متشکل از خطوط هوایی، دریایی، مراکز اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی، موسسات آموزشی و غیره می‌تواند در عرصه بین‌الملل ره‌آورد بسیاری را به همراه داشته باشد.

وی از دیگر مزیت‌های عضویت در سازمان جهانی گردشگری به تبادل آمار گردشگری کلیه کشورهای عضو، بهره‌مندی از کمک‌های فنی و مشورتی سازمان جهانی گردشگری، استفاده از پلتفرم بین‌المللی UNWTO جهت ایجاد تعامل با بخش‌های دولتی و خصوصی دست اندرکار صنعت گردشگری از سراسر جهان، دسترسی به کتابخانه الکترونیک و تبادل تجربیات موفق با کلیه اعضاء وابسته آن سازمان اشاره کرد.

قائدیان در ادامه اضافه کرد:

از ۵  ماه گذشته اقدامات اجرایی برای عضویت در این سازمان بین‌المللی بر اساس راهبردهای تدوینی در حوزه گردشگری توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش انجام شد و پس از مکاتبات و ارسال اسناد و مدارک مرتبط، و تائید دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، موضوع برای تصویب به صد و نهمین شورای اجرایی آن سازمان ارجاع شد.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش توضیح داد در نشست مذکور پس از بررسی سوابق و اسناد هر یک از کاندیداهای عضویت، موضوع به رای‌گیری گذاشته شد و با رای قاطع کلیه اعضا، عضویت سازمان منطقه آزاد کیش در سازمان جهانی گردشگری ملل متحد به تصویب نهایی رسید.

جزیره کیش با ۹۱ کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۳۷ هزار جمعیت و به‌عنوان قطب گردشگری در ۱۸ کیلومتری استان هرمزگان و در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه