مرمت گنبدهای تکیه «معاون الملک» کرمانشاه توسط تیمی از یونسکو

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر پنجشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۰
مرمت گنبدهای تکیه «معاون الملک» کرمانشاه توسط تیمی از یونسکو

تیمی از یونسکو در تکیه «معاون‌الملک» کرمانشاه جمع شده‌اند تا گنبدهای این تکیه تاریخی را آسیب‌زدایی کنند.

تکیه معاون الملک یکی از بناهای ارزشمند در حوزه کاشی‌های هفت رنگ است که به عقیده بسیاری از معماران و اصحاب هنر، موزه کاشی هفت رنگ ایران است. این بنای تاریخی محل تعزیه‌خوانی در کرمانشاه است که می‌تواند پایتخت تعزیه‌خوانی در جهان باشد.

تیمی از یونسکو برای برطرف کردن آسیب از گنبدهای تکیه معاون‌الملک در این بنای تاریخی مستقر شده‎‌اند و با بهره‌گیری از آخرین تکنیک‌های فنی در حال مطالعه و رفع خطر از سقف و گنبدهای بنا هستند. این آسیب‌گیری حدود ۶ ماه زمان‌بر است.

جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در حاشیه بازدید سرپرست آب منطقه‌ای استان از بنای تاریخی تکیه معاون الملک، با اشاره به اجرای هم‌زمان سه پروژه در این تکیه گفت:

از آنجایی که از سالیان گذشته بحث نفوذ آب‌های سطحی این بنا را آزار می‌دهد، طرح مطالعه دفع این آب‌ها تهیه و با استقرار یک تیم تخصصی و گمانه‌زنی عملیات اجرایی طرح آغاز شده است.

از جمله مواردی که توسط یک مشاور ملی در تکیه در حال انجام است می‌توان به مطالعه، مقاوم‌سازی، آسیب‌شناسی و مستندسازی کاشی‌ها اشاره کرد.

«استفانو تیتو» نماینده یونسکو مستقر در تکیه معاون الملک نیز در این بازدید در تشریح فعالیت تیم یونسکو در برطرف کردن خطر از گنبدهای تکیه گفت:

در داخل گنبدهای تکیه چوب‌های بسیاری به شکل عمودی و افقی به کار رفته است.

وی افزود:

در مقطعی از زمان این چوب‌ها بر اثر عوامل جوی و... خیس و نم زده، دچار انبساط و دوباره خشک شده‌اند که این عامل باعث شده در مدت زمان طولانی چوب‌ها کوچک‌تر شوند.

به گفته او همه چوب‌های داخل گنبدها فاسد شده و پوسیده‌اند. از نظر وی بدون فروریزی گنبد باید همه چوب‌ها را خارج کرد و چوب یا مواد دیگر را جایگزین کرد.

«مروت قبادی» سرپرست آب منطقه‌ای کرمانشاه نیز در این بازدید اعلام کرد:

تیم مشاوره‌ای این شرکت جهت اجرای طرح احیاء و علاج‌بخشی ساختمان تکیه معاون الملک در این بنای تاریخی مستقر شده‌اند.

وی افزود:

تاکنون حدود ۱۱ گمانه‌زنی در این تکیه حفر کرده‌ایم که پنج گمانه‌زنی داخل ساختمان و ۶ گمانه‌زنی خارج از ساختمان بوده است.

این اقدامات به خاطر یافتن منبع نشت آب و رطوبت به داخل تکیه معاون الملک انجام می‌شود.

چنانچه نیازی به زهکشی و هدایت به سمت رودخانه را داشته باشد، آزمایش‌های صحرایی روی این آب‌ها صورت خواهد گرفت، در غیر این‌صورت اقدامات بعدی انجام می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه