افتتاح بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول توسط رییس جمهوری ترکیه

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۸
افتتاح بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول توسط رییس جمهوری ترکیه

 اردوغان فرودگاه جدید «استانبول» را افتتاح کرد.

فرودگاه جدید استانبول با هزینه ۱۱٫۷ میلیارد دلار در خارج از استانبول توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه افتتاح شد. این فرودگاه تازه تاسیس توانایی جابه‌جایی سالانه ۹۰ میلیون مسافر داخلی و خارجی را دارد. 

افتتاح این فرودگاه نقش ترکیه در اقتصاد جهان را پررنگ‌تر خواهد کرد. «فرودگاه استانبول» نامی است که اردوغان بر آن نهاد.

بنا به پیش‌بینی‌ها بعد از راه‌اندازی فرودگاه، ۱٫۱ میلیارد یورو در سال به‌مدت ۲۵ سال توسط شرکت فعال در فرودگاه به دولت ترکیه پرداخت خواهد شد.

اگر تمام مراحل فرودگاه تکمیل شود، بزرگ‌ترین فرودگاه در جهان خواهد بود.

مقامات ترکیه بر این باورند که این فرودگاه بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود. البته در ماه ژانویه به‌طور کامل عملیاتی خواهد شد.

پروازهای داخلی به آنکارا، ازمیر و آنتالیا و در اول و هشتم نوامبر پروازهایی از ترکیه به‌سمت قبرس ترک‌نشین و جمهوری آذربایجان در ۳۱ اکتبر جاری انجام خواهند شد. همچنین این فرودگاه فرودگاه با ۶۰ کشور مرتبط می‌شود.

به گفته رئیس‌جمهوری ترکیه فرودگاه جدید استانبول خدمت بزرگی از جانب کشورش به منطقه و جهان خواهد بود و تمامی بخش‌های فرودگاه هم‌زمان با سال ۲۰۲۳ آماده بهره‌برداری خواهند بود.

اردوغان گفت:

فرودگاه استانبول با معماری، بنا، نوع بهره‌برداری و هزینه‌ صرف شده مایه افتخار ترکیه است و طرحی نمونه در سطح جهان محسوب می‌شود و هر بخش بر اساس معیارهایی فرای معیارهای بین‌المللی و آخرین تکنولوژی روز دنیا خواهد بود.

وی ادامه داد:

من به تمام دوستان‌مان در منطقه و جهان می‌گویم بیایید آینده‌ای مطمئن و امن برای ملت‌های‌مان بسازیم. رویکرد ما برای رشد طی ۱۰ ساله آینده ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد:

با توجه به اینکه فرودگاه استانبول از امروز مهم‌ترین نقطه عبوری است باید حریم هوایی و فضایی اروپا بازسازی شده و مسیرهای پروازها بین قاره‌ها تا حد زیادی تغییر کنند.

اردوغان افزود:

گنجایش فرودگاه برای مرحله اول ۹۰ میلیون مسافر در سال است در حالی با تکمیل تمامی مراحل پروژه به ۱۵۰ تن می‌رسد و می‌تواند در صورت نیاز پاسخگوی ۲۰۰ میلیون مسافر هم باشد.

۱۲۰ هزار تن به‌منظور خدمت رسانی در فرودگاه فعالیت خواهند کرد و این فرودگاه یک پروژه دوستدار محیط زیست است. راه‌های مواصلاتی از فرودگاه به مرکز شهر و برعکس به‌طور زمینی، دریایی و از طریق ریل راه‌آهن میسر خواهد بود.

در حال حاضر بر اساس استانداردهای ایمن شرایط کار در فرودگاه مهیا نیست. در ماه فوریه گذشته وزارت کار ترکیه اعلام کرد ۲۷ کارگر از زمان آغاز تاسیس آن در سال ۲۰۱۵ کشته شدند و ماه گذشته میلادی پلیس اعلام کرد که صدها نفر را در اعتراضات کارگران بازداشت کرده است.

تا پایان امسال فرودگاه آتاتورک استانبول فعالیت‌های خود را ادامه خواهد داد.

قرار است بعد از پایان عملیاتی شدن فرودگاه استانبول، فرودگاه آتاتورک به یک پارک تبدیل شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه