موزه استخر فرانسه پس از ۱۸ ماه مرمت و توسعه، بازگشایی شد

زینب موحدی
زینب موحدی دوشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
موزه استخر فرانسه پس از ۱۸ ماه مرمت و توسعه، بازگشایی شد

موزه «استخر» فرانسه در شهر روبیاکس، بعد از ۱۸ ماه مرمت و بازسازی، دوباره به روی عموم باز شد. 

موزه هنر و صنعت (Musée d’Art et d’Industrie) روبیاکس، فرانسه، که به نام «موزه لاپیسین» (La Piscine) به معنی «استخر» شناخته می‌شود، پس از یک عملیات بازسازی ۹٬۳۰۰٬۰۰۰ یورویی (۹ میلیون و ۳۰۰ هزار) هفته‌ی گذشته بازگشایی شد. حمام قدیمی که به سبک آرت دکو ساخته شده است، مجموعه‌ای متشکل از بیش از ۷۰۰۰۰ اثر است که شامل نقاشی‌هایی از هنرمندان قرن نوزدهم و بیستم مانند پیکاسو، دی روسا و جیاکومتی، مجسمه‌ساز شهیر سوئیسی است.

پس از انجام عملیات‌های وسیعی برای گسترش و بازسازی این موزه که ۱۸ ماه به طول انجامید، موزه لاپیسین بالاخره بازگشایی شد. موزه، در ساختمانی بنا شده است که زمانی محل استخر‌های شنای روبیاکس (Roubaix)، شهری در شمال غربی فرانسه در نزدیکی مرز بلژیک، بود.

موزه‌ی لاپیسین که یکی از دیدنی‌های تماشایی روبیاکس است، سال ۱۹۳۲ شروع به کار کرد. طبق گزارش‌ها، شهردار وقت روبیاکس از آلبرت بیرت معمار خواسته بود که زیباترین استخر فرانسه را در این شهر بسازد. در آن زمان، روبیاکس یک شهر صنعتی پررونق بود و طراحی خودنمایانه و پرنقش و نگار این ساختمان، نشان‌دهنده‌ی ثروت و غنای آن بود. این استخر که از استحکام فوق‌العاده و معماری منحصربه‌فردی برخوردار است، پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی دارد که نمادی از محیط و طلوع خورشید هستند. مجسمه‌های مرمری کنار استخر که توسط آلفرد بوچر طراحی و ساخته شده‌اند، نشان‌دهنده‌ی امید، ایمان، خیر و می دهند که امید، ایمان، خیر و مهربانی است.

موزه لاپازین

مجسمه‌ای اثر فرانسیس پامپون که در نمایشگاه لاپیسین به نمایش در آمده است

در سال ۱۹۸۵، استخر به دلایل ایمنی و امنیتی تعطیل شد. تا این‌که در سال ۲۰۰۱، با تغییر کاربری تحت نظارت ژان پل فیلیپون به عنوان یک موزه دوباره باز شد. روبیاکس دیگر رونق گذشته‌ی خود را ندارد، ولی موزه‌ی آن از محبوبیت زیادی برخوردار است. مسئولین انتظار داشتند که موزه‌ی مذکور، در سال اول آغاز به کار خود ۶۰٬۰۰۰ بازدیدکننده در هر سال داشته باشد، ولی تعداد بازدیدکنندگان آن از ۲۰۰٬۰۰۰ نفر بیشتر بود. از سال ۲۰۰۱ تا به امروز بیشتر از ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ بازدیدکننده (۳ میلیون) از آن بازدید کرده‌اند و ژورنال «des Arts» آن را بهترین موزه‌ی فرانسه در خارج از پاریس نامیده است که شاهدی بر کیفیت نمایشگاه‌ها و زیبایی ساختمان و همچنین روحیه جامعه‌ی محلی است که به آن امکان رشد بخشیده است.

موزه در سال جاری برای انجام عملیات توسعه‌ی موزه به مدت ۶ ماه تعطیل شد تا کارخانه‌ی متروکه‌ای که در کنار ساختمان اصلی موزه بدون استفاده رها شده بود را نیز به آن اضافه کنند. انجام این عملیات باعث شد که مساحت موزه تا ۸۰۰۰ متر مربع افزایش یابد و سه گالری دیگر هم به آن اضافه شود.

برونو گودیچون، مدیر موزه به خبرنگاران گفت:

روبیاکس به خاطر افول صنعت نساجی به شدت آسیب دیده است و نرخ بیکاری در این منطقه زیاد است. با توجه به این وضعیت، موزه نقش اجتماعی مهمی در این شهر ایفا می‌کند.

امروزه، این موزه در هر سال میزبان در حدود ۱۵ نمایشگاه موقت است. مجموعه‌ی اصلی آن که مربوط به قرن‌های ۱۹ و ۲۰ است، شامل مجسمه‌هایی از جیاکومتی، رودین و پیکاسو و نیز چندینن تابلوی نقاشی، آثار سرامیکی، جواهرات، شیشه و ابزار و ادوات مختلف است. همچنین، این موزه میزبان نمایش‌های پرفورمنس و شوهای مد است. موزه‌ی «لاپیسین» از روز دوشنبه تا پنج شنبه، از ساعت ۱۱ صبح تا ۶ عصر و روزهای جمعه تا ۸ شب باز است. ساعت فعالیت موزه در آخر هفته‌ها، از ۱ ظهر تا ۸ شب است.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه