معرفی گنبد کاووس به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان یکشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
معرفی گنبد کاووس به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن

گنبد کاووس به‌عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی در حوزه فرش ترکمن به یونسکو معرفی شد.

مریم حاجی ابراهیمی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، در جلسه‌ای با حضور مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در گنبد کاووس، بر لزوم فراهم کردن مقدمات برای ثبت جهانی فرش ترکمن تاکید کرد. حاجی ابراهیمی در این‌باره گفته است:

ثبت ملی یا جهانی صنایع دستی یک شهر بیشتر با هدف ترویج و تقویت صنایع دستی آن صورت می‌گیرد. شهر گنبد کاووس شاخص‌های لازم مانند گنبد قابوس، موزه فرش، پیشینه تاریخی، هنرمندان فرش و صادرات آن و تدریس رشته فرش در دانشگاه را برای ثبت جهانی فرش ترکمن دارد، و از این حیث پرونده کامل است.

او در ادامه گفت:

ساخت تندیس استاد نیازی به‌عنوان پدر فرش ترکمن، نامگذاری برخی معابر به نام فرش، راه‌اندازی دیبرخانه و مرکز نمونه‌سازی فرش و بافت فرش‌های کوچک با طرح‌های جدید متناسب با ذائقه مشتری، از دیگر زیرساخت‌های لازم برای ثبت جهانی گنبد به‌عنوان شهر فرش است.

عبدالقدیر کریمی، فرماندار ویژه گنبد نیز در این جلسه اظهار کرد:

پس از ثبت جهانی برج قابوس این شهر، ثبت جهانی فرش ترکمن نیز ظرفیت‌های فوق‌العاده این شهر را به مردم نشان می‌دهد. برای فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز ثبت جهانی فرش ترکمن، که در سال گذشته به ثبت ملی رسید، کارگروه تخصصی در گنبد تشکیل می شود.

در حال حاضر، بیش از نیمی از جمعیت ۳۵۰ هزار نفری شهرستان گنبد کاووس واقع در شرق گلستان را ترکمن ها تشکیل می‌دهند، که در صنایع دستی به ویژه فرش، مهارت خاصی دارند.

عکس: ایرنا

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه