رشد گردشگری جهانی در سال 2017

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی دوشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
رشد گردشگری جهانی در سال 2017

در سال۲۰۱۷  گردشگری جهانی با رشدی ۷ درصدی روبه‌رو شده است و هند میزبان سال آینده روز جهانی گردشگری شد.

گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۷ با رشدی ۷ درصدی روبه‌رو شد و شمار گردشگران جهانی به یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون نفر رسیده و پس از بحران جهانی سال ۲۰۰۹  بالاترین رقم است. گردشگری با رشدی ۵ درصدی از نظر درآمدی نیز روبه‌رو شده است.

در حالی که همچنان در صدر فهرست میزبانی از گردشگران جهانی فرانسه جای دارد، به مدد عملکرد قابل توجه هند، این کشور موفق شد عنوان کشور میزبان روز جهانی گردشگری سال ۲۰۱۹ را از آن خود کند.

در سال ۲۰۱۷ چهار منطقه به رده‌بندی ۱۰ کشور برتر برمبنای گزارش ۲۰۱۸ سازمان جهانی توریسم، راه‌ یافتند. در عین حال از نظر دریافت گردشگر بین‌المللی و از نظر درآمد حاصل از توریسم دو فهرست شامل ۱۰ کشور برتر منتشر شده است.

کشورهای فرانسه با ۸۶٫۹ میلیون نفر، اسپانیا با پذیرش ۸۱٫۸ میلیون نفر، آمریکا با پذیرش ۷۵٫۹ میلیون نفر، چین با پذیرش ۶۰٫۷ میلیون نفر، ایتالیا با پذیرش ۵۸٫۳ میلیون نفر، مکزیک با پذیرش ۳۹٫۳ میلیون نفر، بریتانیا با پذیرش ۳۷٫۷ میلیون نفر، ترکیه با پذیرش ۳۷٫۶ میلیون نفر، آلمان با پذیرش ۳۷٫۵ میلیون نفر، تایلند با پذیرش ۳۵٫۴ میلیون نفر توریست خارجی در فهرست ۱۰ کشور برتر از نظر  پذیرش گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۷ قرار دارند.

در عین حال در گزارش ۲۰۱۸ سازمان جهانی توریسم در آسیای جنوبی، هندوستان بالاترین میزان درآمد توریسم را به خود اختصاص داده که یکی از دلایل آن ارایه امکانات ویزای راحت بوده است.

همچنین، پس از چند سال افول، افزایش تقاضای گردشگران از برزیل و فدراسیون روسیه به مقاصد دیگر به هندوستان کمک کرد تا بتواند با میزبانی از این گردشگران، آمار توریست‌های ورودی خود را افزایش دهد.

ورودی‌ گردشگران به آسیای جنوبی ۱۰٫۱ درصد از آمار گردشگران خارجی در آسیا و منطقه پاسیفیک را به خود اختصاص داده و سهم هندوستان در این منطقه ۷ درصد است که در کشورهای منطقه بالاترین سهم است.

از سوی دیگر از توریسم بین‌المللی در آسیا، جنوب غربی آسیا از بالاترین افزایش برخوردار است و از سال پیش، ۹ میلیون گردشگر بیشتر را به سوی خود فراخوانده است. در این میان سریع‌ترین رشد توریست‌های ورودی را ویتنام به نام خود ثبت کرد و بالاترین گردشگران را تایلند از آن خود کرد و از سال پیش ۳ میلیون گردشگر بیشتر پذیرفت. از دلایل این رشد امکانات ارایه ویزا و افزایش و بهبود پروازهای هوایی است.

کشور هند با موفقیت خود در پذیرش گردشگر موجب شد تا به‌عنوان میزبان مراسم گرامیداشت روز جهانی توریسم در سال ۲۰۱۹ انتخاب شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه