تلاش روس‌ها برای بردن گردشگر به مدار ماه

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی دوشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
 تلاش روس‌ها برای بردن گردشگر به مدار ماه

یک شرکت روسی صنایع موشکی و فضایی برای ارائه خدمات پروازی در مدار ماه اعلام آمادگی کرد.

به گفته یک منبع خبری در شرکت روسی صنایع موشکی و فضایی، انرگیا آماده است با استفاده از ناو کیهانی سایوز و در چارچوب یک برنامه سفر به مدار ماه به گردشگران خدمات ارائه دهد.

وی گفت بلیط سفر به ماه برای هر گردشگر که با توجه به شرایط موجود در سال‌های قبل ۱۲۰ میلیون دلار اعلام شده بود، به حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت که البته امری طبیعی است.

یک فضانورد حرفه‌ای و دو همسفر در این سفر حضور خواهند داشت. در مورد پرواز به مدار ماه نسبت به ایستگاه فضایی بین‌المللی از فرایند بسیار پیچیده‌تری استفاده خواهد شد.

به این ترتیب که از پایگاه بایکونور یک موشک سایوز-۲ برای پرتاب سفینه فضایی سایوز ام.اس مورد استفاده قرار خواهد گرفت، سپس از پایگاه واستوچنی یک موشک آنگارا راهی مدار زمین می‌شود تا موتور موشکی مورد نیاز رسیدن به مدار ماه و بازگشت به سوی زمین را در مدار به ناو سایوز برساند.

سایوز بعد از الحاق این دو قسمت، به طرف ماه حرکت می‌کند. در مداری به ارتفاع چند صد کیلومتر مسافران ماه این کره را دور خواهند زد و بعد به طرف زمین بر می‌گردند. سفر به ماه بنا به گفته کارشناس انرگیا باید حدود یک هفته طول بکشد.

ولادیمیر سولنسف سرپرست انرگیا در سال ۲۰۱۷، گفته بود که چند نفر علاقه‌مندی خود برای سفر به ماه و پرداخت ۱۲۰ میلیون دلار را به این شرکت اعلام کرده‌اند و طی سال‌های ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ انجام چنین سفری به شرط به روز شدن ناو کیهانی سایوز امکان‌پذیر خواهد بود و حدود ۵۰۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

چندی قبل نیز دیمیتری راگوزین رئیس روسکاسموس اعلام کرد امکان پرواز به ماه با ناو سایوز، بستگی به تکمیل و توسعه سفینه جدید روسیه فدراتسیا دارد.

شرکت آمریکایی اسپیس ایکس چند سال پیش گفته بود که دو گردشگر را با ناو دراگون تا پایان سال ۲۰۱۸ به ماه خواهد برد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه