ریشیکش؛ اولین منطقه برای ماجراجویی های افراطی در هند

زینب موحدی
زینب موحدی سه شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
ریشیکش؛ اولین منطقه برای ماجراجویی های افراطی در هند

منطقه‌ی جدید ماجراجویی‌های افراطی هندوستان، در مرکز معنوی‌ترین نقطه‌ی آن ساخته شده است. 

زیر پاهای‌مان، رودخانه‌ی خروشان گنگ راه خود را در میان یک دره و درختان سرسبزی که روی دامنه‌ی تپه‌ها روییده‌اند باز می‌کند و به جلو می‌خرامد. شمارش معکوس که شروع می‌شود، سکوت چشم‌انداز کوه‌های هیمالیا را درهم‌می‌شکند: «۳، ۲، ۱ ...».

ما روی لبه‌ی «جامپین هایتس» (Jumpin Heights) در اوتاراکند، در منطقه‌ای در شمال هند، ایستاده‌ایم. گفته می‌شود که این منطقه مرتفع‌ترین پلت‌فرم دائمی برای بانجی جامپینگ در هند است و انسان‌های حادثه‌جو و هیجان‌طلب، در اینجا خودشان را از ارتفاع ۸۳ متری به پرتگاه می‌اندازند.

«منطقه‌ی جدید ماجراجویی‌های افراطی»، علاوه بر بانجی جامپینگ، یک تاب خیلی بزرگ هم دارد که روی رودخانه تاب می‌خورد. طولانی‌ترین زیپ‌ لاین آسیا، با خطی تند که با سرعت ۸۷ مایل در ساعت حرکت می‌کند هم در آنجا ساخته شده است.

مانوج کومار، یکی از موسسان «جامپین هایتس» می‌گوید:

وقتی از روی رودخانه می‌پرید، هیجان‌زده می‌شوید و این حس، به زیبایی آن اضافه می‌کند. مردمی که می‌خواهند از مرزها عبور کنند و ببینند که آیا توانایی انجام این کار را دارند، یک بار در زندگی باید این کار را تجربه کنند.

تاکنون، بیش از ۶۵ هزار پرش تحت مدیریت این تیم از این پلت‌فرم مرتفع انجام شده و هیچ تصادفی تا به امروز اتفاق نیفتاده است

با توجه به اعلامیه‌ای که TTG Asia منتشر کرده است، به‌رغم اینکه گردشگری ماجراجویانه در سایر نقاط آسیا و اقیانوس آرام به‌خوبی جا افتاده است، این صنعت در هند به‌تازگی آغاز به کار کرده است و رشد سالانه‌ی ۵٪ تا ۷٪ را تجربه می‌کند.

جامپین هایتس ریشیکش قبل از افتتاح در سال ۲۰۰۶، منحنی‌یابی شیب را تجربه کرد.

کومار که تصمیم گرفته بود تجهیزاتی در سطح جهانی بسازد، تیمی از کارشناسان حرفه‌ای بانجی را از نیوزیلند دعوت به کار کرد. آن‌ها، اقدام به طراحی امکانات کردند و مدیریت این امکانات را به عهده گرفتند.

کومار می‌گوید:

می‌خواستیم مکانی بسازیم که هندی‌ها پرش با جامپی را با خیال راحت امتحان کنند. هدف ما، اصلا جلب مشتری خارجی نبود. ولی اکنون، می‌توانم با افتخار به شما بگویم که ما در میان بهترین‌های جهان جای گرفته‌ایم و افرادی از کشورهایی مانند نیوزیلند و سوئیس به اینجا می‌آیند.

بانجی ریشیکش هند

کوه‌های سرسبز این پلت‌فرم را احاطه کرده‌اند و یک رودخانه، از زیر آن عبور می‌کند.

تاکنون، بیش از ۶۵ هزار پرش تحت مدیریت این تیم از این پلت‌فرم مرتفع انجام شده و هیچ تصادفی تا به امروز اتفاق نیفتاده است.

ریشیکش هنوز به‌عنوان پایتخت ماجراجویی هندوستان معرفی نشده است. این منطقه، زمانی طولانی به‌عنوان مرکز یوگا و فعالیت‌های معنوی کشور شناخته می‌شد که بخشی از این موضوع به خاطر وجود رودخانه‌ی «مادر گنگ» – طولانی‌ترین و مقدس‌ترین رود هند – است که از کوه‌های هیمالیای اطراف سرچشمه گرفته است. علاوه بر این، راهبانی در کوه‌ها، تپه‌ها و غارهای این منطقه زندگی می‌کنند که گفته می‌شود در آیین هندوئیسم بسیار محترم هستند.

در نتیجه، این منطقه، زائران زیادی را از بخش‌های مختلف هند به خود جذب می‌کند که با هدف تطهیر توسط آب این رودخانه، شرکت در برنامه‌های یوگا و مدیتیشن به این منطقه می‌آیند یا اینکه می‌خواهند زمانی را با موجیبابا، مربی روحانی جامائیکایی، بگذرانند. کومار می‌گوید:

گنگ، خط زندگی هند است. زندگی مردم زیادی به رودخانه وابسته است. به خاطر همین آن را می‌پرستند. هر کسی آرزو دارد که حداقل یک بار در عمرش به اینجا بیاید و داخل آن برود.

مطالب مرتبط:

منبع edition.cnn

دیدگاه