مدارس قدیمی بدون استفاده در کرمان به اقامتگاه‌های بوم‌گردی تبدیل می‌شوند

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰
 مدارس قدیمی بدون استفاده در کرمان به  اقامتگاه‌های بوم‌گردی تبدیل می‌شوند

با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در مدارس قدیمی می‌توان به رونق گردشگری در منطقه کمک کرد.

به گفته غلامرضا فرخی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان مدارس قدیمی واقع در روستاها و شهرهای کوچک با همکاری دهیاران و شهرداران اقامتگاه‌ بوم‌گردی و خانه‌های مسافر می‌شوند.

غلامرضا فرخی در نشست مشترک با شهردار و اعضاء شورای شهر جیرفت با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از مدارس قدیمی بلااستفاده هستند، بیان کرد که باید از ظرفیت‌های موجود برای توسعه مراکز اقامتی و گردشگری استفاده کرد که می‌توان با مرمت و بازسازی بناهای تاریخی که داشته‌ها و ظرفیت‌های گردشگری هر شهر محسوب می‌شوند& به جذب گردشگر کمک کرد.

فرخی گفت: 

تا زمانی که مسئولان در دستور کار خود احیاء آثار تاریخی را قرار ندهند، نمی‌توان از مردم انتظار داشت در این زمینه با دولت همکاری کنند، با مشارکت‌های مردمی در شهر کرمان اقدامات خوبی برای مرمت خانه‌های تاریخی انجام شده که امیدواریم این روند در سایر شهرستان‌ها نیز ادامه یابد.

وی گفت تجربه نشان داده که می‌توان با سرمایه‌گذاری‌های کوچک جاذبه‌های گردشگری را در کنار احیاء بناهای تاریخی ایجاد کرد که خوشبختانه این ظرفیت در جنوب استان وجود دارد و بازارچه تیمچه جیرفت از آن موارد است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه می‌توان سهم خود را از بازار گردشگری با مرمت و نوسازی ابنیه تاریخی افزایش داد، گفت:

با توجه به اینکه گردشگران بسیاری از شهرستان‌های چهار فصل جنوب استان کرمان به‌ویژه جیرفت هرساله دیدن می‌کنند، با سرمایه‌گذاری در این مناطق  می‌توان هر ساله پذیرای گردشگران بی‌شماری بود.

وی با تاکید بر اینکه باید امکانات گردشگری متفاوتی در یک نقطه گردهم آورد، بیان کرد که می‌توان برای جذب گردشگر در کنار ابنیه تاریخی، از راه‌اندازی جشنواره‌ها و همایش‌های گردشگری کمک گرفت.

فرخی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد که در شهرستان‌های جنوبی استان از جمله جیرفت به زودی شاهد برگزاری جشنواره‌های مختلف گردشگری خواهیم بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه