مشارکت دولت در راه اندازی موزه های خصوصی

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی جمعه، ۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۴
مشارکت دولت در راه اندازی موزه های خصوصی

دولت در راه‌اندازی موزه‌های خصوصی و مرمت بناهای تاریخی با متقاضیان همکاری و مشارکت می‌کند.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

متقاضیان مرمت بناهای تاریخی و راه‌اندازی موزه‌های خصوصی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد از مشارکت دولت برخوردار شده و در اولویت‌های این سازمان قرار دارند.

 

محمدحسن طالبیان افزود:

بخشی از این مشارکت‌ها در قالب پرداخت تسهیلات ۹ درصد در بخش شهری و شش درصد در بخش روستایی است.

وی ادامه داد:

امسال رویکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حول محور موضوعات مشارکتی است، زیرا با همکاری مردم حفاظت و مرمت آثار تاریخی پایدار خواهد بود. در چارچوب برنامه ششم توسعه از امسال همه درآمدهای حاصل از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی پس از واریز به خزانه دولت صرف همان مکان‌ها می‌شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه همچنین گفت:

طرح جامع مجموعه‌های تاریخی شادیاخ، خیام و عطار نیشابور در دست تهیه است تا مکان‌هایی به‌عنوان موزه، محلی برای عرضه محصولات فرهنگی و دیدن آثار تاریخی طراحی شود. به همین منظور گروه طراح در نیشابور مستقر و بخشی از مطالعات کار انجام شده و پس از نهایی شدن، بر اساس بودجه‌ای که در سفر رییس جمهوری به نیشابور در نظر گرفته شده، وارد مرحله اجرا می‌شود.

طالبیان ادامه داد:

شهر کهن نیشابور در فهرست موقت برای ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته و به‌منظور شتاب در روند کار باید ساماندهی مجموعه‌های تاریخی نیشابور در راستای یکدیگر صورت گیرد و گام‌های بلندتری برداشته شود.

هسته اولیه شهر کهن نیشابور به دوره ساسانی و انتقال تاریخی آن به دوره اسلامی بازمی گردد. مطالعات و پژوهش‌های تاریخی در این منطقه می‌تواند بیانگر بسیاری از ناگفته‌ها و رازها از دوران اولیه اسلام، معماری و شهرسازی آن دوران باشد، اما بخش بسیار کمی از این منطقه مورد کاوش قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی احیای هویت تاریخی، فرهنگی و تمدنی نیشابور را از برنامه‌های مورد توجه ذکر و بیان کرد:

به همین منظور راه‌اندازی و ساماندهی موزه نیشابور، ادامه اجرای مرحله دوم سایت موزه شادیاخ و اطلاع‌رسانی جاذبه‌های گردشگری این شهر نیشابور از طریق فیلم و نشریه از جمله برنامه‌های میراث فرهنگی است.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود:

قراردادی بین پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و دانشگاه تهران برای ادامه مطالعات جامع نیشابور به‌منظور تدقیق حدود شهر کهن بسته شده است.

۹ اقامتگاه بوم‌گردی در نیشابور راه‌اندازی شده که زمینه اشتغال ۷۸ نفر را فراهم کرده‌اند. امسال یک هتل چهار ستاره، دفتر خدمات گردشگری و مجتمع خدمات میان‌راهی نیز در این شهر دایر می‌شوند. با راه‌اندازی این مجموعه‌ها برای ۲۷۸ نفر اشتغال‌زایی و در این قالب تسهیلاتی به مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال از سوی سازمان میراث فرهنگی پرداخت شده است.

همچنین ۴۰۰ کارگاه صنایع دستی با زمینه اشتغال‌زایی چهار هزار نفر در نیشابور فعالیت دارند. اکثر این کارگاه‌ها به فیروزه‌تراشی اختصاص دارد.

نیشابور با قدمتی ۷۵۰۰ ساله یکی از مناطق غنی باستانی خراسان است که ۱۰۱ تپه باستانی در داخل و پیرامون شهر دارد. نیشابور به‌عنوان یکی از عمده‌ترین مقاصد گردشگری خراسان در طول تاریخ هزاران ساله خود نه‌تنها مهد علم و فرهنگ بلکه زادگاه گروه کثیری از دانشوران و مردان نامدار تاریخ ایران زمین بوده است.

نیشابور که از سال ۲۰۱۵ میلادی به عضویت جامعه کهن ‌شهرهای جهان درآمده، به‌خاطر تداوم دیرین شهرنشینی در آن نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران زمین محسوب شده و قرن‌ها پایتخت فرهنگی ایران بوده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه