۳۱۵ اثر موزه صنعتی کرمان برای مرمت انتخاب شدند

سیامک احدی
سیامک احدی چهار شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۰
۳۱۵ اثر موزه صنعتی کرمان برای مرمت انتخاب شدند

آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بررسی و شناسنامه و ضرورت‌های مرمتی آثار اعلام شد.

در ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بازدید کرد و اعلام کرد که بررسی آثار از سوی متخصصان امر ضرورت دارد.

به‌دنبال اعلام این موضوع از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گروهی از متخصصان و کارشناسان مرمت با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در نیمه دوم خرداد ماه، آثار موزه را بررسی و اولویت مرمتی آثار را اعلام کردند.

در این طرح هزار و پنجاه اثر گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بررسی شده است که ۶۴۶ اثر از سهراب سپهری، ۱۷۳ اثر از علی اکبر صنعتی، ۱۵۱ اثر از هنرمندان نوگرای ایران، ۱۹ اثر از هنرمندان خارجی و ۶۱ اثر طراحی و نقاشی و بافته و پته کرمان است که هنرمندان این آثار نامشخص است.

موزه صنعتی کرمان

بر اساس این بررسی کارشناسی ۳۱۵ اثرِ موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان در اولویت نخست مرمت قرار دارند که پس از تامین اعتبار لازم، مرمت آثار انجام خواهد شد.

موزه صنعتی کرمان

طرح تهیه شناسنامه مرمتی آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان و مرمت این آثار بر اساس ضرورت حفظ و نگهداری آثار این مجموعه که ارزش هنری و همچنین اقتصادی دارند، انجام می‌شود.

«سید مجتبی حسینی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این طرح گفت:

با توجه به اهمیت گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان و ضرورت نگهداری از این آثار که ارزش‌های فرهنگی و هنری و اقتصادی دارند، بررسی و تهیه شناسنامه مرمتی آثار انجام شد و امیدواریم با توجه با اهمیت این موزه و آثار آن برای استان کرمان، نهادها و موسسات استان برای مرمت آثار حمایت و همراهی کنند. سعی می‌شود در تعامل و ارتباط با نهادها و موسساتی اعتبار و حمایت‌های لازم برای مرمت آثار موزه فراهم شود و به‌زودی آثار مرمت شوند.

حسینی با تاکید بر توجه جدی به حفظ و نگهداری مجموعه‌ها و آثار هنری افزود:

موزه هنرهای صنعتی کرمان آثاری از هنرمندان ایرانی و خارجی دارد و از سرمایه‌های فرهنگی و اقتصادی است که به حمایت نیاز دارد.

موزه صنعتی کرمان که در سال ۱۳۱۸ تاسیس شده است، در شهر کرمان، خیابان شریعتی و حد فاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب‌آباد واقع است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه