برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم استانبول در آوریل

زینب موحدی
زینب موحدی شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم استانبول در آوریل

سی و هفتمین جشنواره‌ی فیلم استانبول با حضور برجسته‌ترین چهره‌های سینمای ترکیه و جهان بین ۶ تا ۱۷ آوریل برگزار خواهد شد.

جشنواره‌ی فیلم استانبول، بزرگ‌ترین رویداد سینمایی بین‌المللی ترکیه که توسط بنیاد فرهنگ و هنر استانبول (IKSV) و با حمایت‌های ملی «وودافون رد» برگزار می‌شود، در حال آماده شدن برای سی و هفتمین دیدار سالانه‌ی خود با سینمادوستان است.

جشنواره فیلم استانبول در سی و هفتیمن سالگرد برگزاری خود شامل برنامه‌های زیادی است که از آخرین محصولات سینمای جهان تا فیلم‌های فرهنگی، آخرین تولیدات سینمای ترکیه و سینمای کلاسیک، چهره‌های جدید، شاهکارها و گنجینه‌های پنهان سینما را دربر می‌گیرد. این جشنواره میزبان ۱۹۸ فیلم بلند و ۱۲ فیلم کوتاه در ۱۸ گروه مختلف است و علاوه بر نمایش ۲۱۰ فیلم از ۲۱۸ کارگردان از ۴۳ کشور، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و گفتگوهای جشنواره‌ای با فیلمسازان مهمان، اجرای کنسرت و سایر رویدادهای خاص را هم شامل می‌شود.

کنفرانس مطبوعاتی ۳۷امین جشنواره فیلم استانبول در روز چهارشنبه، ۱۴ مارس در هتل مامورا تکسیم، حامی رسمی IKSV برگزار شد.

گورگن تانر، مدیرکل IKSV، در صحبت‌های آغازین این نشست گفت:

جشنواره فیلم استانبول رویدادی است که با همراهمی و مشارکت گسترده‌ی تماشاگران و شهروندان برای پرورش یک نسل از فیلمسازان و مخاطبان فیلم برگزار می‌شود. معتقدیم که بخش‌های مختلف جشنواره و انتخاب دقیق فیلم‌ها در این جشنواره باعث توسعه‌ی افق‌های فکری بسیاری از فیلمسازان و فیلم‌دوستان می‌شود. از همه‌ی حامیان مالی و حامیان فکری خود، به ویژه وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری ترکیه، به خاطر مشارکت آن‌ها و «Vodafone Red»، حامی امسال جشنواره، قدردانی و تشکر می‌کنیم. همچنین از تلاش‌های اعضای مطبوعات در معرفی جشنواره، تشکر می‌کنیم.

جشنواره فیلم استانبول

انگین آکسی، نماینده‌ی وودافون رد، حامی مالی جشنواره‌ی فیلم استانبول و مدیر بخش فروش آن در بخش مصرف‌کننده، گفت:

مفتخریم که حمایت مالی جامع‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فیلم در ترکیه، سی و هفتمین جشنواره‌ی فیلم استانبول را به عهده داریم. ما به دیجیتالی شدن هنرهای نمایشی، از جمله سینما، ارج می‌نهیم. هدف ما، گسترش دامنه‌ی جشنواره‌ی فیلم با استفاده از ساختارها و ابزارهای دیجیتالی ما است.

ما شرایط را برای همه‌ی ملت فراهم می‌کنیم تا با استفاده از رسانه‌های دیجیتال، شاهد رویدادهای جشنواره باشند. ما برای اولین بار در ترکیه، یک نشست سینمایی دیجیتال و پیش نمایش واقعیت مجازی برگزار خواهیم کرد. معتقدیم که فراهم آوردن فرصتی برای سینما دوستان برای دسترسی به محتوای جشنواره روی پلت فرم‌های دیجیتال می‌تواند کاری هیجان‌انگیز باشد.

پس از این سخنان، ابرو اژگاس، رئیس برند و استراتژی بازاریابی وودافون، جزئیاتی از نوآوری‌های فنی که در این جشنواره به کار گرفته شده‌اند، را با حاضرین در نشست به اشتراک گذاشت.

کریم آیان، مدیر جشنواره‌ی فیلم استانبول، با معرفی برنامه‌های جشنواره‌ی ۳۷، فیلم‌های بخش رقابت بین‌المللی، بخش حقوق بشر در رقابت سینمایی، بخش رقابت ملی، بخش رقابت مستندات ملی و بخش رقابت ملی فیلم کوتاه را معرفی کرد.

گیلین اوستین، رئیس «نشست‌های روی پل» جشنواره، اطلاعات بیشتری در مورد سیزدهمین نشست‌های روی پل فاش کرد و گفت در جشنواره‌ی امسال فیلم استانبول، فیلمسازان، کارگردانان و فیلمنامه‌نویسان ترکیه و کشورهای همسایه به همراه کارشناسانی از صنعت فیلم بین‌المللی گرد هم جمع خواهند شد.

همکاری جشنواره‌ی فیلم استانبول و «وودافون رد» می‌تواند تضمین‌کننده‌ی استقبال گسترده‌ی مخاطبان از این جشنواره در سال جاری باشد. بسیاری از رویدادهای جشنواره‌ی فیلم سینمایی استانبول، مانند مراسم افتتاحیه، فرش قرمز و مراسم اهدای جوایز را می‌توان به صورت زنده تماشا کرد. همچنین، گفتگوها و مصاحبه‌هایی که با برگزیده‌های جشنواره و همچنین، مهمانان ملی و بین‌المللی آن انجام می‌شود را می‌توان به صورت دیجیتالی دنبال کرد. دوستداران فیلم، نه تنها از استانبول بلکه از سرتاسر ترکیه می‌توانند برای اولین بار، از مشاهده‌ی فیلم دیجیتالی نشست‌های جشنواره لذت ببرند.

همچنین، امسال به لطف همکاری جشنواره‌ی فیلم استانبول و وودافون رد، برای نخستین بار شاهد تجربه‌ی واقعیت مجازی (VR) در جشنواره خواهیم بود. واقعیت مجازی که در جشنواره‌های بزرگ در کشورهای دیگر برگزار می‌شود، شرایطی را برای طرفداران جشنواره فیلم در استانبول فراهم می‌کند تا با استفاده از عینک‌های مجازی ویژه، یک محیط تعاملی را تجربه کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه