آسیب به ۲۶ اثر تاریخی کوهبنان کرمان در زلزله اخیر

سیامک احدی
سیامک احدی شنبه، ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۵
آسیب به ۲۶ اثر تاریخی کوهبنان کرمان در زلزله اخیر

زمین‌لرزه ۵٫۲ ریشتری پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶ در کوهبنان کرمان به تعدادی از آثار تاریخی این شهر آسیب جدی وارد کرده است.

کوهبنان پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶ با زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۲ لرزید. این زمین‌لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در فاصله ۳ کیلومتری کوهبنان، ۲۷ کیلومتری کیانشهر و ۵۱ کیلومتری راور بوده است.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی گفت:

بر اساس بررسی‌های اولیه تیم‌های تعیین خسارات وارده به آثار و بناهای تاریخی در شهرستان کوهبنان کرمان به تعدادی از آثار این شهر آسیب جدی وارد شده است.

طالبیان افزود:

در حال حاضر و بر اساس برآوردهای اولیه ۲۰ تا ۵۰‌ درصد تخریب در بناهای تاریخی این شهر مشاهده شده است، اما بررسی‌ها کماکان ادامه دارد و نمی‌توان میزان دقیقی از خسارات وارده به آثار تاریخی را اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه در نخستین ساعات زلزله، تیم‌های نظارتی میراث‌فرهنگی استان کرمان به مناطق مختلف کوهبنان اعزام شدند، بیان کرد:

در حال حاضر نیز تیم‌های کارشناسی و نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی در منطقه زلزله‌زده حضور یافته‌اند.

او آب‌انبار ده‌علی، آسیاب‌های میانه و هشتم، بافت تاریخی طغرل جرد، برج‌های افزار، سنگی دره‌نفر، ده‌علی، چماه، اسدالله و رتک، تیمچه علی‌خان، تخت امیرلطیفی، حمام چاه، خانقاه ابوسعید، خانه‌های آل‌طاها، شهیدزاده، عطارپور و سیف‌الدینی، خواجه خضر، قلعه‌های سلطان، دختر، خانمکان و دی علی، مدرسه کاشانی، مسجد جامع قدیم، و مقبره آخوند را ازجمله ۲۶ بنای ثبتی و واجد ارزش ثبت برشمرد که در جریان این زلزله ۲۰ تا ۵۰‌ درصد تخریب شده‌اند.

طالبیان در پایان گفت:

منطقه کوهبنان دارای بیش از ۲۵۰ اثر از سلسله آسیاب‌ها، امامزاده‌ها، برج‌ها، قلعه‌ها، حمام‌ها، آب‌انبارها سنگ‌نوشته تاریخی، خانه‌های صخره‌ای، اکواریوم طبیعی، مساجد و زیارتگاه است و از این رو تعیین میزان دقیق خسارات زمان‌بر خواهد بود.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه