نمایشگاه آثار نفیس هند در کاخ گلستان

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰
نمایشگاه آثار نفیس هند در کاخ گلستان

نمایشگاه برگزیده‌ای از آثار هند در دوره قاجار، با حضور ۲۰ سفیر کشورهای مختلف در «عمارت بادگیر» کاخ گلستان افتتاح می‌شود.

به‌ نقل از روابط‌ عمومی مجموعه فرهنگی‌-تاریخی گلستان، «مسعود نصرتی» مدیر این مجموعه در خصوص برگزاری نمایشگاه آثار نفیس هند در مجموعه گلستان اعلام کرد:

برای نخستین‌ بار است که کاخ گلستان تعدادی از آثار نفیس هنرمندان کشور هند متعلق به دوره قاجار را از گنجینه این مجموعه میراث جهانی برای نمایش انتخاب کرده است.

او افزود:

با بررسی روابط ایران و هند در طول هزاران سال به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد که این دو کشور دارای اشتراکات فرهنگی بسیار بودند و می‌توان عنصر فرهنگ را اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مؤلفه در تداوم، پیوستگی و ارتباط میان آن‌ها در طول تاریخ چندین‌هزارساله دانست.

همچنین تجلی این اشتراک فرهنگی را می‌توان در زمینه‌های مختلف مانند هنر، معماری، عرفان، ادبیات و موسیقی به روشنی دید.

بنا به گفته «جواهر لعل نهرو»، روابط دو کشور ایران و هند یک داستان کهنه تاریخ جهان است و به نظر می‌رسد که از این هم قدیمی‌تر به شمار می‌رود.

او تصریح کرد:

نمایشگاه برگزیده از آثار هند در دو بخش برپا می‌شود.

بخش اول به آثار اهدایی کشور هند به ایران در دوره قاجار اختصاص دارد که می‌توان به نمایش ۵۰ اثر شاخص مانند نسخه‌های خطی برگزیده کاخ گلستان در دوره‌های تیموری، صفوی و قاجار که شامل «دیوان پنج گنج جامی» که مشهورترین نگارگران عصر تیموری و صفوی آن را نگارگری کردند، به‌همراه «دیوان امیرحسن دهلوی» از شاعران پارسی هندوستان قرن ۷ و ۸ و دیوان «امیرشاهی سبزواری» دوره تیموری اشاره کرد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ادامه داد:

از دیگر آثار نفیس اهدایی کشور هند به شاهان قاجار که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است، می‌توان به بشقاب و گلدان از جنس یشم با تزیینات سنگ‌های قیمتی، حکاکی و منبت‌کاری شده، انواع قاب آینه، غلاف شمشیر، جعبه نقره هدیه ارامنه هندوستان، اسلحه شکاری هدیه جواهر لعل نهرو، انواع مبل و میز منبت‌کاری شده و کشکول برنجی دوره صفوی اشاره کرد.

او خاطرنشان کرد:

در بخش دوم نمایشگاه دو آلبوم از هفت آلبوم عکس که مربوط به عکس‌های تاریخی کشور هند بوده‌اند، انتخاب شده است و به‌ همراه ۴۳ تصویر که به بناها، مناظر و شخصیت‌های کشور هند اختصاص دارد، در «عکس خانه» کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

همچنین مجموعه آثار هر دو بخش نمایشگاه به‌شکل کتاب به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این نمایشگاه ساعت ۱۶ روز ۱۵ آذر ۹۶ با حضور مسئولان میراث فرهنگی و سفرای کشورهای مختلف در «عمارت بادگیر» افتتاح می‌شود.

قطعاتی از موسیقی هند از سوی استاد «راناجیت سینگوپتا» نواخته می‌شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه