زلزله به ۲۰ درصد از بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه آسیب رسانده است

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
زلزله به ۲۰ درصد از بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه آسیب رسانده است

جزئیات تخریب ۲۰ درصدی بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه به نقل از رئیس سازمان میراث فرهنگی و ابراز هم دردی ایشان از این حادثه ناگوار.

 مرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌ رسانی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، اعلام کرد که  علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، روز گذشته ۲۲ آبان ماه گزارشی در خصوص بناهای اسیب دیده را بین کرد:

بر اساس اطلاعات دریافتی از گزارش تیم‌های اعزامی به قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام‌ آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب به‌ صورت متوسط ۲۰ ‌درصد بناهای شاخص استان شامل کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهار قاپی در شهرستان قصر شیرین، زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزد گرد در شهرستان دالاهو دچار تخریب و ریزش شده‌اند.

او افزود:

اثر تاریخی زیج منیژه در سرپل ذهاب آسیب جدی ندیده و بخش‌هایی از تاق‌ها ریزش محدودی داشته که مستند نگاری آن نیز صورت گرفته است. بنای چهار قاپی قصر شیرین نیز که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد ترک‌هایی در سازه آن مشاهده شده که قابل مرمت و استحکام‌ بخشی است.

معاون رئیس‌ جمهوری با اشاره به تخریب وارده به کاروانسرای قصر شیرین تصریح کرد:

بر اساس گزارش‌های دریافتی در این بنا نیز دیوار سنگی ضلع شرقی به ضخامت ۸۰ سانت، طول بیست متر و به ارتفاع هشت متر تخریب شده است.

او در خصوص دیگر آثار تاریخی استان گفت:

خوشبختانه تاق گرا واقع در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب آسیب ندیده اما تعدادی سنگ بزرگ در اطراف آن سقوط کرده و بیست متر از حاشیه جاده دسترسی به این اثر تاریخی نیز ریزش کرده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد:

نقش برجسته آنوبانینی واقع در سرپل ذهاب و یکی از قدیمی ‌ترین نقش برجسته‌های کشور نیز از آسیب در امان مانده است، اما در اثر زلزله تعداد زیادی سنگ در محوطه بیرونی و داخلی آن به‌صورت پراکنده سقوط کرده که نیاز به جمع‌آوری و سامان‌ دهی دارد.

او با تأکید بر اینکه اثر جهانی بیستون و طاق بستان آسیب ندیده است، تخریب یکی از دیوارهای قلعه گبری مشرف به جاده و ریزش تعدادی از سنگ‌های دیواره کاخ خسرو را از دیگر آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان عنوان کرد و افزود:

در حال حاضر هیئتی در حال برنامه‌ریزی برای مرمت‌های اضطراری است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه