مرمت کلاه‌فرنگی ارگ بم به‌زودی آغاز می‌شود

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
مرمت کلاه‌فرنگی ارگ بم به‌زودی آغاز می‌شود

مرمت کلاه فرنگی، یکی از مهم‌ترین بناهای ارگ بم از نیمه دوم آبان سال جاری آغاز می‌شود.

کلاه‌فرنگی یکی از مهم‌ترین بناهای ارگ بم محسوب می‌شود که در زلزله سال ۸۲ به‌طور کامل فرو ریخت. مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری،اعلام کردکه با این وجود از بقایای این بنای ارزشمند بخش اندکی باقی ماند که به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم این بخش کوچک نیز بسیار متزلزل است.

افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم، روز یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶، با اعلام این مطلب گفت:

کلاه‌فرنگی یکی از عناصر مهم معماری بخش حاکم‌نشین ارگ بم و در واقع بلندترین نقطه ارگ محسوب می‌شود، چنانچه در گذشته رصد و دیده‌بانی دشت در این نقطه صورت می‌گرفته است. با این وجود در زلزله بم این بخش به‌طور کامل تخریب و بقایای اندکی که از این ساختار باقی ماند بسیار متزلزل و از هم پاشیده بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم افزود:

هم‌اکنون با طرحی که برای مرمت مهم‌ترین و بلندترین بخش حاکم‌نشین ارگ بم در نظر گرفته شده است، مقرر شده در مرحله نخست بخش اندک باقی‌مانده استحکام‌بخشی شود و در ادامه نیز مرمت کلاه‌فرنگی در دستور کار قرار بگیرد.

او تأکید کرد:

در‌حال‌حاضر طرح مرمت کلاه‌فرنگی با بررسی کارشناسان به‌ انجام رسیده و پیش‌بینی می‌شود که از نیمه دوم آبان مرمت کلاه‌فرنگی به‌عنوان یکی از اقدامات مهم ارگ بم در دستور کار قرار گیرد.

ابراهیمی گفت:

در‌حال‌حاضر در داخل ارگ بم ۱۵ کارگاه فعال مرمتی وجود دارد، که مرمت کلاه‌فرنگی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این پایگاه به‌شمار می‌رود. همچنین چهار کارگاه مرمتی نیز خارج از ارگ بم وجود دارد که اخیراً نیز مرمت مسجد مجموعه وکیل آغاز شده است.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه