برترین موزه های سال ۹۵ معرفی شدند

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
برترین موزه های سال ۹۵ معرفی شدند

در آخرین روز از هفته‌ی میراث فرهنگی، آئین انتخاب موزه‌‌های برتر سال ۹۵ برگزار و برترین موزه‌ها در ۱۲ شاخه معرفی شدند. 

چهارشنبه، ۳ خرداد در آئین انتخاب و معرفی موزه‌های برتر سال ۹۵، در ۴ گروه موزه‌های خصوصی، موزه‌های دولتی بزرگ، متوسط و کوچک و ۱۲ محور تخصصی شامل آموزش، پژوهش، بازدید از موزه، تلاش برای بقا، توسعه‌ی مدیریت، خلاقیت و نوآوری، کودکان و نوجوانان، اعمال استانداردهای فنی و توسعه‌ی فیزیکی، گردآوری،  حفاظت و نگهداری و شعار روز جهانی معرفی شدند.

در بخش موزه‌های دولتی بزرگ؛ موزه علوم و فناوری با شاخصه‌های پژوهش، توسعه مدیریت، کودک و نوجوان، آموزش، بازدید، خلاقیت و نوآوری، کاخ نیاوران با شاخصه حفاظت و نگهداری، کاخ گلستان با شاخصه استاندارد و توسعه فیزیکی، دو موزه روستای گیلان و باغ موزه دفاع مقدس با شاخصه گردآوری، موزه ملی ایران با شاخصه به عنوان موزه‌ی برتر شناخته شدند. اما در بخش تلاش برای بقا در گروه موزه‌های دولتی از هیچ موزه‌ای تقدیر نشد.

برترین موزه های ۹۵

دربخش موزه دولتی متوسط؛ موزه‌ی علوم زمین مشهد با شاخصه پژوهش و شعار روز جهانی موزه، موزه شورای اسلامی با شاخصه نگهداری حفاظت و معرفی، موزه چهل‌ستون اصفهان با شاخصه استاندارد توسعه فیزیکی، بازدید و تلاش برای بقا، موزه ماسوله گیلان با شاخصه توسعه، مدیریت و آموزش، موزه انزلی با شاخصه کودکان و نوجوان و گردآوری و موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد با شاخصه خلاقیت، موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد به عنوان موزه‌ی برتر سال ۹۵ انتخاب شدند.

در بخش موزه‌ی دولتی کوچک؛ موزه عصارخانه شاهی با شاخصه پژوهش، موزه نی‌ریز فارس با شاخصه استاندارد و توسعه فیزیکی، موزه علوم اردبیل با شاخصه توسعه مدیریت و شعار روز جهانی؛ موزه اکبریه بیرجند با شاخصه نگهداری و حفاظت، موزه پارس تخت‌جمشید با شاخصه بازدید، موزه برزک با شاخصه معرفی و موزه خلیج فارس با شاخصه‌های آموزش، خلاقیت، نوآوری و کودک و نوجوان به عنوان موزه‌های برتر انتخاب شدند. 

در بخش موزه‌ی خصوصی، موزه‌ی عروسک‌های ملل به عنوان موزه خصوصی با برتری در ۶ شاخصه، موزه‌ی بومیان کیش به عنوان موزه خصوصی با شاخصه‌های استاندارد، توسعه فیزیکی و شعار روز جهانی موزه؛ موزه صلح تهران به عنوان موزه خصوصی با شاخصه توسعه و مدیریت؛ موزه شاهین شهر اصفهان به عنوان موزه خصوصی با شاخصه بازدید؛ موزه کلوک نطنز به عنوان موزه خصوصی با شاخصه تلاش برای بقا؛ سراموزه دکتر رهگشا در بادرود به عنوان موزه خصوصی با شاخصه معرفی معرفی شدند.

در ادامه‌ی این مراسم، از مجید بلوچ به دلیل جمع‌آوری آثار گرافیک و تعامل با شهرداری تهران با هدف راه‌اندازی موزه‌ی گرافیک تهران تقدیر به عمل آمد.

برترین موزه های ۹۵

از نادر داودی که یک فعال رسانه‌ای به عنوان نقاش طرح دفاع مقدس است، تقدیر شد و از پرده نقاشی جنگ‌های ایران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر رونمایی کردند.

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه